MILITAIRE CAUSERIE Geachte redacteur, naar aanleiding van uwe noot onder mijn vorige causerie besloot ik nog eens het leerprogramma der IToogere Krijgs school na te gaan en ik ontdekte, dat de officieren-leerlingen een heel halfjaar les krijgen in staats-en administratief recht van Nederlandsch- Indië en Mohammedaansch recht. Dus daarin moet die meerdere geschiktheid zetelen, dacht ik, want aan de werkelijk over het algemeen grootere kenniB van het Maleisch, heeft de officier niet heel veel op plaatsen, waar men die taal niet of slechts zeer weinig spreekt. Nu zal ik maar niet ronduit zeggen wat ik van de vruchten van dat onderwijs weet, ik zou daarmede misschien sommigen onaangenaam zijn en dat is allerminst mijne bedoeling. Ik wensch hier alleen zachtjes te zeggen, maar zoo hard, dat ieder het hooren kanals dat beetje kennis of liever minder gebrek aan kennis al iemand meer geschikt maakt voor de waarneming van het civiel gezag, dan moet dit wel heel eenvoudig zijn uit te oefenen. Maar dit juist geloof ik niet en daarom was ik absoluut in mijne meening. Ik dacht aan het enorme verschil in niveau, dat men krijgt, door in een emmer water een kleinen druppel te storten. De bezuinigingswoede heeft zich ook meester gemaakt van de verpleging van den herstellenden militair. Zooveel mogelijk toch zal het hospitaal te Tjimahi in de plaats worden gesteld van Soekaboemi en Selebatoe, omdat het contract mat dit laatste établissement is afgeloo- pen. Ook Sindanglaja heefc als militair herstellingsoord afgedaan. Een noot van de Redactie.Selebatoe en Sindang-laja in memoriam.— Een heel kort woord over onze uniform.Periculum in mo ra (om ook eens aan Latijn te doen).Ma vors verklaart zich in het algemeen tegen promotie bij keuze.De intrekking of vermindering der Atjehtoelage voor gehuwden de billijkheid daarvan betoogd, en glashelder aangetoond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 247