234 Yan harte hoop ik, dat de bezuiniging niet negatief zal blijken, doordat velen, die anders zouden hersteld zijn, nu voor het leger verlo ren gaan. Vooral toch voor reconvalescenten is de omgeving heel veel waard. Nu lijkt mij in de eerste plaats Tjimahi, zooals het nu nog is, een allervervelendst oord, dat in het geheel geen amusementen aanbiedt en, door de kale zonnige omgeving, het wandelen schijnt te verbieden. Voegt men hier nog bij, dat een langdurig verblijf in een Indisch hospitaal ook al niet erg op w ekkend is, dan geloof ik wel eenige nadeelen, verbonden aan het verplegen van reconvalescenten in het hospitaal te Tjimahi genoemd te hebben. Erger is echter, dat de patiënten geruimen tijd in den trein moeten zitten, alvorens het herstellingsoord bereikt is, daar allen in gewoon militair vervoer, d. i. met den boemeltrein vervoerd moeten worden. Een ziekenwagen is met het oog op het maximum-treingewicht op de berglijn niet beschikbaar, naar ik hoor zal men trachten hierin verbetering te brengen door het construeeren van een lichter voertuig. Laten we hopen, dat dit spoedig gereed zal zijn. In de gewone 3de klasse wagens is b. v. geen retirade, dit kan nu bij sommige ziekte- vormen eigenaardige bezwaren hebben. Om de schatkist van dienst te zijn heeft men, naar luid der be richten, ook op Aijeh te Loknga een gezondheicsétabliseement op gericht en, naar men zegt, met de beste resultaten. Nu, een ieder, die wel eens een reis maakte, bij slecht weer, met een met zieken gevulde Atjehboot, zal dezen maatregel zeker toejuichen. Of op Atjeh zelf blijvend herstel te vinden zal zijn voor aldaar opgedane ziekten, zal de tijd moeten leeren, maar dit is zeker, dat Loknga reeds veel nut zal stichten als men de patiënten daar zóóveel op krachten kan laten komen, dat zij behoorlijk vervoerbaar en bestand tegen de zeereis zijn. Naar aanleiding der beschouwingen van Slagpin over onze uniform eenige opmerkingen. Dat kahkee drill, het Fransche toile cachou, voor veldkleeding in de tropen niet aan te bevelen zou zijn, ben ik, evenmin als de redactie van dit tijdschrift, met Slagpin eens, mits men er wollen onderklee- ding bij toepast. Ook voor de Oostenrijksche koloniale troepen werd het kakhee drill als veldtenue aangenomen. Alleen staat een kakhee

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 248