12 het kader), waarvan bovendien één compagnie minstens niet beschik baar is (de d.d. depot-compagnie), te weinig is voor een krachtige verdediging van Java, ook, omdat de a.s. strijd hoogstwaarschijnlijk het karakter van een positie-oorlog zal aannemen. Intusschen her halen wij, dat zoolang het plan van verdediging niet bekend is, wij ook Diet de sterkte der noodige vestingartillerie kunnen aangeven. Een depot is en blijft echter ook hier een levensquaestie. Wij zijn nu genaderd tot de vraag: hoeveel veld-en hoeveel berg- artillerie moet de bereden artillerie tellen Gaat men na, hoe groot de oneenigheid is, welke in den boezem van het wapen zelf omtrent deze quaestie heerscht, dan is het niet te verwonderen, dat de andere wapens geen gevestigde meening hebben over het verschillend gebruik, dat van beide onderdeelen der bereden artillerie gemaakt moet worden. Wij zullen trachten dit vraagstuk een schrede nader tot zijn oplos sing te brengen. Bij het kiezen eener geschutsoort voor de artillerie te velde heeft men aan twee tegenstrijdige eisehen te voldoen; t.w. ballistisch ver mogen en beweegbaarheid dienen zoo groot mogelijk te zijn. Ver groot men het ballistisch vermogen, dau vermindert de beweegbaar heid en omgekeerd. De graad van beweegbaarheid, welken veld- materieel dient te bezitten, is afhankelijk van de geaardheid van het terrein, waarin men het verwacht te gebruiken. Vandaar, dat alle mogendheden, die een strijd in bergland verwachten, haar artillerie te velde voorzien van tweeërlei materieel, waarvan de eene soort speciaal bestemd is voor den eigenlijken bergoorlog, terwijl de andere soort gebonden is aan vlak of betrekkelijk weinig geaccidenteerd terrein. Vandaar veldartillerie (niet te verwarren met artillerie te velde) en bergartillerie. Is dus de beweegbaarheid der veldartillerie minder groot dan die der bergartillerie, haar bewegingssnelheid en haar ballistisch vermogen daarentegen zijn veel grooter. Om deze begin selen op de Indische terreinen toe te passen, moet men nog in het oog houden, dat onze artillerie ook moet voldoen aan den eisch, dat natte sawah's geen onoverkomelijke hindernis voor haar vormen. Hiervoor zal men hetzelfde lichte, handelbare materieel noodig hebben als voor den bergoorlog. Om nu uit te maken, hoeveel veld- en hoeveel bergartillerie het

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 24