WENKEN VOOR DE PRACTIJK. Bronzen medalje voor 12-jarigen trouwen dienst. Deze onderscheiding wordt aan de inlandsche militairen gegeven na 12 jaren dienst, aan de Europeesche minderen echter na 12 voor gagement geldende jaren, dat is dus na 6 Indische jaren. Aan de officieren wordt het kruis voor 15 jaren dienst eerst uitgereikt na 15 jaren effectieven dienst. Waarop is die afzonderlijke maat van berekening voor de Europeesche mindere militairen gegrond Het geldt geen onverschillige zaak. Vooreerst zet het kwaad bloed bij de inlanders. Maar bovendien is thans het zichtbare, erg zichtbare bewijs voor zoodanigen, langdurigen, trouwen dienst, dat de Koning het noo dig achtte daar eene decoratie voor in te stellen, is, zeggen wij, dat bewijs te yerwerven voordat eenig recht op pensioen verworven is. Dit komt ons voor verkeerd te zijn. Daardoor ziet men in Nederland langs's heeren wegen bedelaars loopen met de groote medalje voor iangdurigen trouwen dienst op de borst, als reclame. Den oud gediende, die een pensioen heeft, kan dit verboden worden, hij vindt ook licht iemand, die zich zijner aantrekt. Werd die erkenning van bewezen trouwe diensten eerst gegeven na 12 jaren effectieven- en werkelijk trouwen dienst, dan kon dat ge val zich bijna niet meer voordoen. Iets onbillijks zou daar zeker niet in liggen; het is o. i. zelfs eene dwaasheid, dat tegenwoordig de Europ. militair op denzelfden dag zoowel het onderscheidingsteeken voor 6 jaren (want dit wordt weer niet na 3 Indische jaren gegeven), als dat voor 12jaren trouwen dienst ontvangt. Meent men, dat de eisch, van 24 effectieve dienstjaren voor de zil veren- en van 36 voor de gouden medalje, in Indië te hoog gesteld zou wezen, welnu men verandere de termijnen voor de bronzen medalje in 12- die voor de zilveren b.v. in 18-, voor de gouden b. v. in 24 jaren, en men vermelde die jaren ook in de brevetten. Maar wij kunnen niet een reden vinden, die het geven van de bronzen medalje na 6 jaren billijkt of aanbeveelt. Si Anoe. Schoeisel. De soldatenschoenen zijn niet kwaad, maar er bestaat voor Indië beter. Da schoenen van rood leder, z. g. n. sportschoenen, zitten veel aangenamer dan de zwarte, die moeilijk lenig te houden zijn. Zij winnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 257