244 het m.i. zelfs van de zeildoeksche schoenen, omdat zij meer waterdicht zijn. Zou het nemen van proeven hieromtrent geen overweging verdienen Tegen de tegenwoordige schoenen heb ik nog eene grief, die ook bij eventueele invoering van zeildoeksche of roode schoenen hare beteekenis behoudt. Het hakleder, dat in den schoen stijf, en hard, en scherp om hoog s:eekt, schuurt en schaaft op kwetsende wijze tegen den hiel, van daar bij nieuwelingen, en ook bij ouderen als zij nieuwe schoenen bij lange oefeningen dragen, blaren en niet zelden ook wonden. Eindelijk is dat hakleer een ruïne voor de sokken. Een soldaat met bedekte Achillespees is eene uitzondering. Bij gewone schoenen is dit euvel zoo goed als niet bekend, het moet dus gemakkelijk te verhelpen zijn. Bi Anoe. Iheoriën en zoogenaamde wetenschappelijke bijeenkomsten voor officie ren. Eene plaagde officieren moeten op de schoolbanken blijven, met examens, totdat zij den kolonelsrang bereikt hebben. Lessen leeren, veel van buiten leeren, is de hoofdschotel bij die beproevingen. Geheugen en veine zijn de eenige factoren, die gemeten worden. Niettegenstaande de oefeningen alle reglementen doorloopen, moeten er toch nog, en nog eens theoriën over gehouden worden. De militaire wetgeving moet, hetgeen maar niet lukken wil, in aller brein varen. Bij inspectiën wordt een greep gedaan uit de geheele militaire encyclopaedie, en dan moet het geheugen-kraantje maar terstond loopen. Wil men de excercitie- en oefenreglementen goed doen kennen, dan komt het ons voor dat een andere weg, juist de tegenovergestelde, gevolgd moet worden. Wil men de toepassing der rechtspleging beter maken, ook dan zouden wij aanbevelen het tegengestelde van hetgeen thans plaats heeft. Willen de inspectiën een rechtmatig oordeel over kunde vellen, zij zullen o. i. eveneens verstandig doen averechts van richting te veranderen. Dit alles, volgens onze zeer bescheiden meening na tuurlijk. Bij de oefeningen stelle men ieder vooraf zooveel mogelijk op de hoog te van hetgeen te doen zal zijn, en men voorkome verder het schieten van bokken. Waar dit niet naar wensch gaat, herhale men het in gelij ken zin. Hoe zwakker de patient, hoe minder standjes, hoe meer te gemoetkoming. Bij die oefeningen waar de practijk voor onverwachte oplossingen kan stellen a. d. z. tactiek, pionieren, bundelvuur, stelle men de officieren ook voor onverwachte gevallen, maar niet voor onverwachte vragen van lengte, hoogte, breedte van colonnes, spreidingsbundels, tirailleurloopgraven. Wij vragen hier geen kassian, maar leiding, oplei ding.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 258