245 Bij de rechtspleging zorge de betrokken lastgever, dat de leden der commissiën de zaak in quaestie zooveel mogelijk uit de stukken hebben kunnen bestudeeren voordat de eerste zitting begint. Waar wij in commis sie werden benoemd tot gerechtelijk onderzoek „in de zaak van den Inlandschen fuselier A"., wisten wij er in den regel niet meer van dan, als wij op het bepaalde uur den auditeur militair ontmoet hadden, die de zaak uitgezocht had. Daar zit men dan met een warhoofd vol arti kelen en beschouwingen. Had men den avond ervoor de stukken ter auditie kunnen gaan inzien, dan had men daar meer aan, dan aan jaren van theorie over het Crimineel wetboek enz. Bij de inspectiën zou o. i. de geheimhouding geheel moeten wijken en vervangen worden door duidelijke opgave van hetgeen behandeld zal wordeD, liefst weken vooruit. Geen school-examens toch zijn meer noodig, maar toetsen van begrip en gezond verstand moet de bedoeling wezen. De inspecteur komt toch bij een ingenieur ook kijken naar een vol tooide brug en zegt hem niet onverwacht: „bouw eene spoorwegbrug" en terstond daarna „geef nu een plan voor een comediegebouw." Den advocaat leert men kennen uit zijn bestudeerd pleidooi en zijn strijd voor eene bestudeerde zaak; niet uit zijn geheugenwerk der wetten. Ook bij de tactische oefeningen op de kaart zouden de verrassingen niet verder moeten gaan dan de practijk zulks doet. Bovendien, in den aan vang of voor minder goed onderlegdenveel tegemoetkoming, veel voorkoming. Steun geven tot geleidelijk zelfvertrouwen; niet ondermij nen tot zekere wankelmoedigheid. Tot meer nut lean daarbij ook aan allen eene zelfde opdracht worden gegeven, b. v.: bij de volgende bijeen komst moeten alle officieren kunnen mededeelen, hoe zij zich op dat punt, met die macht, onder gene omstandigheden in het terrein zouden ver sterken, of moeten allen eene indeeling der colonne meebrengen. Gewone theoriën kunnen dan groote uitzonderingen wordende practijk voedt de theorie voldoende. Bijeenkomsten zouden als regel per garni zoen kunnen plaats hebben, hoogstens 1 maal in de maand en voor de officieren van alle wapens samen. Zij zouden den eenen keer eene lezing geven over een door den lezer gekozen, of hem 3 a 4 maanden vooraf opgegeven onderwerp (waartoe ook reglementen kunnen behooren), eene andere maal zou aan alle officieren opgedragen kunnen worden zich voor te bereiden om over een interessant geval, een onderdeel van een nieuw reglement, eene gehoudene oefening, a. a. z. van gedachten te wisselen. Dit alles onder genot van een whisky soda en liefst in den vooravond. Si Anoe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 259