13 Indische leger moet telleD, moeten wij nagaan, welken vijand men hier kan verwachten, in hoe verre die vijand zelf van artillerie voorzien zal zijn en in welke terreinen een eventueele oorlog gevoerd zal worden. Het Indische leger kan geroepen worden onze bezittingen te ver dedigen tegen een aanval van buiten, terwijl het tevens bestemd is het Nederlandsche gezag te handhaven tegenover de inlandsche volken van den archipel. In het algemeen kan men veilig aan nemen, dat ons leger in staat is met succes tegen alle inlandsche volken op te treden, indien het bestand is tegen een aanval van buiten. Men schatte de kans op een aanval door een Europeeschen vijand niet te gering. Bij het bespreken van de sterkte der bereden artillerie, hebben wij onze berekening gegrond op een veldleger van 18 bataljons in fanterie; het spreekt van zelf, dat de sterkte van het veldleger nauw samenhangt met de wijze van opereeren, zooals wij dit voor de ves tingartillerie hebben aangetoond. Eveneens blijkt uit het operatieplan, in welke terreinen men van plan is den vijand af te wachten. Van dat plan is 'alleen bekend, dat men zich zal bepalen tot de verde- diging van Java; toch kunnen wij nagaan, welke ongeveer de gesteld heid van het tooneel van den strijd zal zijn. De vijand van buiten zal beschikken over (veelal snelvurend) landingsgeschutwaarvan het ballistisch vermogen (afgezien van de vuursnelheid) in den regel niet veel grooter is dan dat der bergartil- lerie, terwijl het bedieningspersoneel (1) matrozen niet zoo goed geoefend is als het personeel van de artillerie van een landleger; verder berggeschutdat men vrij wel in alle opzichten gelijk kan stellen met onze bergartillerie, wanneer het tenminste weer geen snelvuurgeschut is, in welk geval onze 7 cM. K. A. het natuurlijk aflegt (2). Veldartillerie zal een vijand van buiten öf waarschijnlijk (1) Do Engelsche en Duitsche marine o. a. hebben wel is waar een afzonderlijk korps voor rle bediening van hot scheepsgeschut (Royal Marine Artillery en Matronen- artillerie), doch daar dit gesehut een groot aantal soorten telt, zal deze marine-artil lerie in geoefendheid achterstaan bij de artillerie te velde eener landmacht, welke in den regel hoogstens twee gesehutsoorten bedient. (2) Voor zoover bekend was snelvurend berggosobut alleen in gebruik bij het Spaansche leger op Cuba, waar men 6 dergelijke batterijen, systeom Krupp, heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 25