14 in het geheel niet, of maar zeer weinig meevoerenhet groote aantal voertuigen, paarden, enz. onafscheidelijk van een goed uitgeruste veldbatterij, maken het vervoer over zee zeer bezwaarlijk, terwijl de aanvulling, welke uitsluitend over zee zal moeten geschieden, zeer moeilijk is. Is het plan den vijand in de vlakte af te wachten, dan zullen onze troepen, afhankeljjk van het jaargetijde, moeten ageeren op droge of natte sawah's. Droge sawah's vormen volstrekt geen beletsel voor veldartillerie, natte wel. Het zal ons niet mogelijk zijn op alle punten, waar de vijand landen kan, troepen met artillerie gereed te houden. Het aantal landingsplaatsen is niet zoo gering, als men soms geneigd is te denken. Men moet er zich op voorbereid houden, dat elke mogendheid, die een begeerig oog houdt geslagen op onze rijke be zittingen, reeds in tijd van vrede alle noodige inlichtingen heeft ingewonnen en dus nauwkeurig van de kustgesteldheid onderricht is. Licht zal het zich dus voordoen, dat de vijand landt op een plaats, waar slechts een zwak observatiekorps aanwezig is. Een boslissing dient zoo spoedig mogelijk te worden verkregen; troepen met veel artillerie, moeten in allerijl oprukkenhier, waar men over goede, vlakke wegen beschikken kan, zal men dus met voor deel veldartillerie aanwenden, die zich veel sneller verplaatst dan bergartillerie. Wacht ons leger den vijand in het bergland af, dan is het duidelijk, dat ook hier de bergartillerie het leeuwenaandeel in den strijd zal hebben. Toch zal men dikwijls goed geoefende veldartillerie met voordeel kunnen gebruiken. Ook in Java's bergland vindt men vrij algemeen goed begaanbare wegen, terwijl overal min of meer gol vende vlakten zich bevinden. De voordeelen verbonden aan het bezit van een snel verplaatsbare artillerie vallen hier dadelijk in het oog, terwijl het grootere ballistisch vermogen spoedige overmacht in den artillerie-strijd belooft. Evenals bij den strijd in de vlakte, zal men naast een talrijke bergartillerie met succes een betrekkelijk klein korps veldartillerie bezigen. Waar men tegen een inlandschen vijand artillerie wil bezigen, zal men daartoe zeer licht en handelbaar materieel moeten bestemmen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 26