256 sten minder. Op de kleine afstanden, waar de schattingsfout meestal gering is en de kogelbaan meer gestrekt, heeft die fout weinig in vloed op de trefkans. Op de groote afstanden daarentegen, doet zich die fout aanzienlijk gevoelen; op 700 M. bedraagt het aantal tref fers niet meer dan de helft. II. Wanneer op tirailleurschijven geschoten wordt, zoo moet niet de meeste waarde gehecht worden aan een groot aantal verkre gen treffers, maar aan dat der getroffen figuren. Het verkregen aantal treffers kan wel als maatstaf gebezigd wor den om te oordeelen over de meerdere of mindere geoefendheid van den troep, niet over het tactisch resultaat. Een groot aantal getroffen figuren gaat wel steeds gepaard met een groot aantal treffers, maar omgekeerd kan bij een groot aantal treffers, dat der getroffen figuren gering zijn. De schutters toch zjjn geneigd te richten op het midden, zoodat hun vuur niet gelijkmatig over het doel verdeeld wordt. Is het aantal treffers minder dan dat der figuren, zoo kan het aan tal getroffen figuren gelijk worden aan dat der treffers, maar de erva ring leert, dat zelfs bij verdeeling van het vuur over het doel, het aantal treffers bijna altijd grooter is dan dat der getroffen figuren; slechts wanneer het aantal treffers aanzienlijk minder is dan dat der figuren, mag men er op rekenen, dat iedere treffer eene figuur buiten gevecht stelt. Uit proeven is gebleken, dat bij een gelijkmatige verdeeling van het vuur over het geheele doel het aantal getroffen figuren in eene vaste verhouding staat tot het aantal treffers en dat der figuren in het doel. Het is verder gebleken, dat bij iedere verhouding tus- schen het aantal figuren in het doel en het aantal verkregen treffers een bepaald percent getroffen figuren behoort. Stelt n de verhouding voor tusschen het aantal treffers, dus het getal, dat aangeeft, hoe dikwijls iedere figuur gemiddeld getroffen is, zoo stelt in tabel C, Z het bij deze verhouding behoorende procent figuren voor.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 270