274 aangeschaft en bovendien het gaar koken bij de Indische boonen minder tijd vereischt. Na deze korte inleiding zullen wij onze lezers nader bekend maken met erwten en boonen in het algemeen en daartoe beginnen met een overzicht te geven van de verschillende soorten. Erwten en boonen behooren tot de familie der Papilionaccën of Vlinderbloemigen. De eersten worden in alle Europeesche landen tot den 678ten graad N. B. verbouwd. Van de in Nederland geteeld en tegen het einde van September geoogst wordende erwtensoorten, on derscheiden we uit een landbouwkundig oogpunt: Is, veld-, dop- of groene erwten; 2e, peulen (uitsluitend als groente gebezigd wordende); beide soorten bloeien met witte bloemen en heeten met een' we- tenschappelijken naam „Pisum sativum" en 3e, grauwe erwten, bloeiende met paarse bloemen. „Pisum arvense" Van de 1® soort bestaan de volgende variëteiten: a. schokkers, b. kroouerwten en c. kleine, groene erwteD, zijnde de voor het Indische leger geeischt wordende erwten, terwijl van de 3® soort de volgende verscheiden heden voorkomen blauwpeulen of witneuzen, vertoonende op de plaats, waar de kiem aan de peul heeft gezeten, een wit vlekje; capucijners, welke ter aangeduide plaatse een zwart vlekje hebben en rozijnerwten, welke gespikkeld zijn. Als handelsartikel worden de erwten in kook- en voererwten onderscheiden. Onder de laatste soort vallen dan alle erwtensoorten, welke niet als voeding voor den mensch geschikt zijn. In den groothandel worden de verschillende soorten in „groote" en „kleine"; in den kleinhandel alleen de „kook"- en de „voererwten" in „groote" en „kleine" verdeeld (1). (1) "Vallen de oogsten in ons land slecht uit, dan worden groote hoeveelheden erwten uit Canada ingevoerd. Deze erwten worden volgens de voorschriften van den Yew-Yorkschen handel onderscheiden in „"White Canada Peas no. 1, 2 en B. Blackeyed Marrow fal Peas nos. 1 en 2 en Mummy Peas nos. 1 en 2. De laatstgenoemde soort en de White Canada Peas no. 2 worden gewoonlijk naar Europa uitgevoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 288