275 Hoewel beide tot het geslacht Pbaseolus behoorende, worden ran de bruine- en witte boonen in Europa 200 variëteiten gekweekt. De voor ons leger gebezigd wordende boonen Phaseolus vulgaris zijn in Indië algemeen onder den naam van Katjang boontjies" of „boentjies" bekend en worden in de Preanger-Eegentschappen en in de Minahassa in groote hoeveelheden geteeld. Op Java ziet men bijna in elke residentie de paggers, welke tot afscheiding der bouwvelden dieneD, omslirgerd met de boonenplant, zoodat men kan zeggen dat de boonenteelt algemeen is. De cultuur is gemakkelijk en twee malen 'sjaars kan de vrucht worden geoogst. De bouw van de erwt (boon). Het zaad van iedere peulvrucht (erwt of boon) bestaat uit de vrucht- schil en de kern. Aan de schil merken wij op 1°. den navel (hilus (1)) ter plaatse waar de vrucht met eene korte navelstreng aan de peul is vastgehecht geweest 2°. den kiemmond (mikropyle) juist boven den navel, op de plaats waar, bij beginnende kieming, het worteltje te voorschijn treedt. Ze is bij groene erwten met het bloote oog niet te zien 3e. de chalaza, zijnde eene kleine verdikking onder den navel, waar de navelstreng in de kiem overgaat. De kern bestaat uit de kiem, waarvan de hoofdmassa gevormd wordt door twee even groote, gewelfde en kort gesteelde deelen (kotyle- donen), waartusschen het knopje (radicula) opgesloten is, terwijl op den rand der kotyledonen het worteltje ligt. Voedingswaarde. De peulvruchten zijn rijk aan eiwit en zetmeel en bezitten over het algemeen eene voldoende hoeveelheid phosphorzure zouten van kalium. Ze hebben echter het nadeel veel onverteerbare celstof te bevatten. Om de meeste voedingswaarde van erwten en boonen te verkrij- (1) Aangezien in de eigen taal zoovele benamingen voorkomen voor hetzelfde begrip, worden hier evenals in elk werk over botanie tevens de wetenschappelijke benamingen vermeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 289