285 De officier van gezondheid, die in de tiiailleurlinie den gewonden soldaat verbindt, de officier-kwartiermeester, die er voor zorgt, dat de man gevoed en verpleegd wordt, de genieofficier, die onder het vuur des vijands een brug slaat, de cavalerieofficier, die éclaireert, de artillerist, die zijn koppige muildieren met de bergkanons doet volgeD, zij allen zijn onmisbaar evenals de infanterieofficier. Deze groote factor van verbroedering wordt in Nederland gemist. Het wonen in gemeenschappelijke kampementen, waar men veeltijds de officieren der verschillende Wapens en Diensten pêle-mêle door elkander aantreft, werkt de kameraadschap in Indië mede in de hand. Het heeft dus geen verwondering te wekken, dat de broederband in Indië tusschen de officieren onderling sterker zij dan in het moederland. De hiervoren vermelde toestand, gelijk die heden ten dage in Nederland valt te aanschouwen een toestand, die niet van van daag of gisteren is nu betert er onzes inziens niet op, integendeel. De heftige polemieken, die in 1898 tusschen officieren onderling in het openbaar gevoerd werden, geven ons recht tot het maken dezer ongunstige diagnose. Wij achten het hier de plaats te releveeren een feit, dat zich in de laatste Decemberdagen in 's Lands vergaderzaal voordeed. Toen de Minister van Oorlog, voormalig genieofficier en derhalve ietwat kitteloorig tegen het betreden door een officier van de Infanterie van het gebied der „Versterkingskunst" van dien luitenant gewaagde als van „le premier venu" op fortificatorisch gebied, werd zijne Excellentie door een kamerlid onder het oog gebracht, dat de meeningen van dien luitenant, door den minister gewraakt, onder anderen door den generaal Van Helden gedeeld werden. Het gebrek aan waardeering, waarop wij hierboven doelden, schijnt dus bij het officierskorps tot in de hoogste rangen te zitten. En daarin is weinig verbetering te wachten, zoolang de clubgeest onder de officieren niet finaal zal uitgebannen zijn, zoolang de veld artillerist zich van eene hoogere orde waant dan de vestingartillerist, desgelijks de luitenant ter zee zich hooger sorteert dan de luitenant der mariniers. X. Dl. I, 1899. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 299