299 De bevolking telt vier en een half millioen zielen. Het hoofd bestanddeel zijn Fellahs of boeren, de vermoedelijke afstamme lingen van de oude Egyptenaren doch sterk vermengd met Arabisch bloed. Verder zjjn er Arabieren, Kopten, Turken, Joden, Negers en Zigeuners. In de steden van de Delta treft men bovendien tal van Westerlingen aan. De Mahomedaansche godsdienst is de heerschende, de Arabische taal de volkstaal. Egypte is in naam afhankelijk van den Turkschen sultan, die zich doet vertegenwoordigen door een schatplichtig onderkoning. In 1806 werd Mehemed Ali door den sultan van Turkije tot stad houder van Egypte benoemd. Deze stadhouder toonde zich een voortvarend man en vergrootte zijn gebied door de verovering van Nubië, Sennaar en Kordofan (1820—'22). Hij schoeide 't leger op Europeesche leest, bouwde een oorlogsvloot en bevorderde den landbouw. Zijne eerzucht ging zoover, dat hij in '32 in verzet kwam tegen zijn heer, wiens gezag hij reeds lang ontwassen was; hij maakte zich n.l. dat jaar meester van Syrië. Eene poging in '39 door den sultan aangewend om het verloren gezag te herwinnen, mislukte; de Turken werden bij Nisib geslagen. Nu bemoeiden de groote Europeesche mogendheden zich met de zaak. Mehemed Ali werd door het Viervoudig verbond gedwongen zich aan den sultan te onderwerpen. Acht jaren later werd Mehemed Ali krankzinnig en onder goed keuring van de Porte opgevolgd door zijn zoon Ibrahim Pacha, die, toen hij nog hetzelfde jaar overleed, vervangen werd door Abbas Pacha, kleinzoon van Mehemed Ali. Abbas Pacha stierf in '54 en werd opgevolgd door Said Pacha, zijn oom, die op zijn beurt plaats maakte voor Ismail Pacha. Deze Ismail Pacha heeft zich doen kennen als een zeer heersch- zuchtig man, wiens daden slechts ten doel hadden grootere onafhan kelijkheid van de Porte te verkrijgen. Zoo drong hij in '67 bij den sultan aan op het verminderen van de jaarlijksche schatting en op het hem verleenen van rechten, die rechtstreeks tot verwezenlijking van zijn plannen zouden leiden. De sultan verhoorde zijne wenschen

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 313