302 kwamen Frankrijk en Engeland op, ook Duitschland toonde zich on tevreden en zond een protest in. Het gevolg was, dat de sultan, als souverein, Ismail afzette in Juli '79 en zijn zoon Tewfik tot opvolger benoemde. Ismail werd verbannen naar Napels en in het genot gesteld van een jaargeld. Mahomed Tewfik was een zwak en weifelmoedig man, die, als bij zich krachtiger had betoond, wellicht Egypte voor verdere vreemde inmenging had kunnen bewareD. Reeds dadelijk na zjjn troonsbeklimming wilde de sultan hem de voorrechten ontnemen, die hij eens aan zijn vader had geschonken. Frankrijk en Engeland stelden zich partij ten gunste van Tewfik en wisten te bewerken, dat slechts het leger verminderd en het recht leeningen te sluiten ingetrokken werd. In September benoemde Tewfik een ministerie onder presidium van Riaz Pacha. Vreemdelingen hadden hierin geen zitting, doch Blignières en Baring (Engelschman) werden aangesteld tot Con troleurs der Finantiën, met de bevoegdheid een adviseerende stem uit te brengen in de vergaderingen van het nieuwe Kabinet. Tewfik bepaalde verder, dat het batig saldo der jaarlijksche be grooting zou worden aangewend tot delging van de nationale schuld. Tot toezicht op de richtige uitvoering dezer beschikking werd eene internationale liquidatie-commissie benoemd (18 Juli 1880). Zoo beloofde alles geleidelijk in orde te zullen komen, toen op eens in Sept. '81 een oproer uitbarstte onder het garnizoen te Caïro Dit oproer, bekend onder den naam van het „oproer der koionels," wist Tewfik niet te dempen. De oorzaak ervan moet gezocht wor den in het feit, dat het officierskorps uit twee geheel verschillende elementen bestond, n 1. uit officieren van Turksch-Circasische en uit officierenvan Egyptische afkomst. Onder 't bestuur van Said Pacha waren de Egyptische officieren bijzonder geprotegeerd en had den zich toen op één lijn willen stellen met de Circasische, die zich steeds hooger geplaatst hadden geacht. Zonder de quaestie in details te behandelen, zij 't voldoende mede te deelen, dat een Egyptisch kolonel, Ahmed Arabi, erin slaagde eene beweging tegen de regee ring te verwekken, die tengevolge van de zwakke regeering van Tewfik eindigde met de volkomen overwinning zijner partij. Tewfik was

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 316