306 In '84 werd Gordon naar den Soedan gezonden om te trachten Tan uit Khartoem de orde te herstellen. Gordon werd geacht de ware man te zijn, om de moeilijkheden in den Soedan tot een goed einde te brengen. Daar hij in de jaren '74 en '77 reeds in den Soedan geweest was om paal en perk te stellen aan den slaveuhandel, was hij met land en volk bekend niet alleen, maar had hij zich ook eene groote mate van populariteit weten te verwerven. Het in hem gestelde vertrouwen was in alle opzichten gerechtvaardigd. Vergezeld van kolonel Stewart begaf Gordon zich langs de Nijl naar de plaats zijner bestemming. Tot Korosko werd de tocht mede gemaakt door generaal Graham, die Osman Digna ging bestrijden en Suakin moest ontzetten. Alvorens de gebeurtenissen in Khartoem te beschrijven van af Gordons komst aldaar tot diens gewelddadigen dood, zullen we mede- deelen hoe het met de expeditie Graham verliep. Het leger van Graham, sterk 4000 Britsche soldaten, landde te Trinkitat. Het had alle mogelijke hulp gekregen van de Egyptische krijgsmacht wat betreft oorlogsmaterieel. Bij de bronnen van El Teb kwam het den 29en Februari tot een treffen met de benden van Osman Digna, die nu voor 't eerst verslagen werden. De door Baker het vorige jaar verloren stukken vielen Graham in handen, terwijl Tobar den volgenden dag werd ontzet. Vervolgens rukte Graham op tegen het kamp van Osman Digna bij Tamai. Ook hier werd den 13en Maart eene overwinning behaald, zij 't dan ook ten koste van een verlies van 400 man. Ha deze laatste overwinning trok Graham naar Suakin en werd de ex peditie naar Caïro ingescheept en was daarmede ontbonden. Slechts één bataljon werd te Suakin achtergelaten ter versterking van het garnizoen. Er was sprake geweest een deel van Grahams macht naar Khar toem te zenden ter ondersteuning van Gordon, die einde Februari te dier plaatse was aangekomen. Vrees dat de marsch van Suakin naar Berber te zeer bemoeilijkt zou worden, was oorzaak, dat men dit plan had laten varen. De terugtocht van Grahams leger uit Suakin had niet nagelaten een slechten indruk op de Derwischen te maken en was oorzaak, dat de operatiën het volgende jaar moesten hervat worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 320