308 onder bevel van kolonel Stewart door de Bayadawoestijn naar Metem- meh marcheeren en van laatstgenoemde plaats langs de rivier op rukken naar Khartoem. We zullen de verrichtingen der beide colonnes niet volgen en slechts het door hen behaalde resultaat mededeelen. De woestijn colonne, die den 30 December Korti verlaten had, kwam den 17en Ja nuari met de Derwischen bij Abri Klea in gevecht en zij behaalde de overwinning, maar ten koste van vele verliezen en, wat onder gegeven omstandigheden nog meer woog, ten koste van een groot tijdverlies. Toen de troepen voor Khartoem kwamen, was die stad reeds gevallen en Gordon het slachtoffer geworden van onverantwoor delijke tijdsverspilling. Ingevolge bekomen instructie keerde Wolseley onmiddellijk, nadat het hem gebleken was, dat er van het redden van Gordon geen sprake meer kon zijn, naar Caïro terug. In Engeland was de verontwaardiging over den jammerlijken dood van Gordon groot en werd de Kegeering door de publieke opinie genoopt tot 't zenden van eene nieuwe expeditie. Deze expeditie had ten doel het Mahdisme een gevoeligen slag toe te brengen en daarom kwam het 't. wenschelijkst voor Berber aan de macht der Derwischen te ontrukken. Het uitgangspunt zou zijn Suakin. Lord Wolseley, die geheele volmacht had om te handelen, zooals hij dit noodig achtte, ontwierp het plan eene spoorlijn te leggen van Suakin naar Berber. Die lijn zou den Mahdi de overtuiging schenken, dat de Engelschen vast besloten waren den Soedan bezet te houden. Aan het hoofd der expeditie, die 13.000 man telde, was geplaatst generaal Graham. Den 22» Maart '85 kwam het bij Tamai tot een treffen. Lang bleef de strijd onbeslist, doch hij eindigde met de overwinning van Graham. Den 3® April d.a.v. deed Graham een vergeefsche poging om Osman Digna tot een gevecht te verleiden. Dewijl de expeditie tot nu toe nog geene resultaten had opgele verd en ten gevolge daarvan de spoorwegbouw slechts zeer matig ge vorderd was, adviseerde Wolseley tot den terugtocht der troepen. Zoo geschiedde het. De spoorweg, nauwelijks begonnen, werd weder opgebroken. Medio 85 kwam er in Engeland een conservatief bestuur, dat tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 322