310 uiterste post in den Soedan was, en in Juli d.a, v. overschreed hij de Egyptische grens. De generaal Grenfell trok hem tegemoet en ver sloeg het door gebrek uitgeputte leger van Wad el Njumi den 3611 Augustus; de emir zelf sneuvelde dien dag. Het was nu gedurende het volgend anderhalf jaar vrij rustig. Eerst in Februari '91 grepen er weder krijgsverrichtingen plaats. De kolonel Holled Smith landde in die maand te Trinkitat, ten einde Tokar aan te grijpen. De onderneming had succes. Tokar werd ge nomen en aan Osmans troepen werd eene geduchte nederlaag toege bracht. Holled Smith drong verder door en wierp zich op het kamp van Osman Digna nabij Afafit, dat eveneens bemachtigd werd. Door deze achtereenvolgende nederlagen was Osman Digna gedwongen de provincie Suakin te ontruimen en de wijk te nemen naar Kassala. Tot '96 bleef de bestaande toestand gehandhaafd. De Khalifa was meester van den Soedan, met uitzondering van Suakin, het Engelsch-Egyptische leger had het nog steeds niet ver der gebracht dan tot Wady Haifa. Thans zijn we genaderd tot het tijdstip waarop de Sirdar Sir Kitchener zich aan het hoofd stelde van de expeditie tegen Dongola. Aangezien die expeditie reeds in het Tijdschrift behandeld is, is het overbodig haar in deze inleiding nogmaals den lezers voor te zetten. "We zulien ons dan ook slechts bepalen tot het aanroeren van eenige feiten ter wille van het geschiedkundig verband. Er zij dan hier herinnerd aan de oorzaken, die tot een actief optre den in den Soedan leidden. In de eerste plaats de wensch der Engel- schen om het verloren gezag in den Soedan te herwinnen, verder de hernieuwde roeringen aan de grens en bij Kassala en eindelijk, dit gaf den doorslag, de nederlaag der Italianen bij Adowar (29 Febr. '96). Zoo werd dan last tot oprukken gegeven. 20 Maart werd Akasheh, de basis voor het opereeren tegen Dongola, bezet, terwijl een begin werd gemaakt met de herstelling van de spoorlijn Sawas- Akasheh. Osman was inmiddels door overste Lloyd bij Khor Mintri ver slagen en teruggetrokken naar Adarasna. Op 't hoofdtooneel was de Sirdar den 6en Juni opgerukt naar Fer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 324