313 het titelblad vermelden„bewerkt onder toezicht van den chef van den Generalen Staf", b. v. de krijgshistorische studiën van den majoor van dien Staf F. H. A. Sabron. Jaarlijks wordt ook een overzicht gedrukt van de vorderingen der geschiedkundige archief-onderzoeken. Naast die orticieele pogingen, streeft ook nog menige bijdrage van de Vereeniging ter beoefening van krijgswetenschap er naar kennis te verspreiden omtrent den militairen toestand in de verschillende landen. Evenzoo krijgt en verstrekt de marine daar periodiek, op ongeveer dezelfde wijze, gegevens van gelijke strekking. Het Indische leger is in dit opzicht misdeeld. Jaarlijks verschijnt een „beknopt overzicht van proeven en oefeningen, welke hebben plaats gehad bij het wapen der artillerie", ook is bij hooge uitzon dering openbaarheid gegeven aan verslagen of memoriën op last der regeering samengesteld, zoo b.v. het verslag der detacheering van kolonel Breijer naar Burmah, en de.militair-aardrijkskundige beschrij ving van Lombok, door Majoor Willemstijn, welke studiën beide in het Indisch Militair Tijdschrift verschenen zijn. Overigens blijft alles, wat over Indië en zijn leger en wat voor Indië en zijn leger, in verslagen en studiën wordt uitgewerkt, in de archieven achter slot. Want gearbeid wordt er wel, maar de uitkomst blijft geheim. Dat is o. i. te betreuren, wijl ook hier door meerdere openbaar heid veel nut gesticht zou kunnen worden, even goed als in Neder land en elders. Niet slechts bij de proeven en oefeningen der artillerie worden resultaten verkregen, die eene overweging waard zijn. Bij proeven en oefeningen der andere wapens, bij de schietschool in den Haag, bij verschillende proefnemingen door speciale commissiën in Indië, bij terreinopnamen, bij reizen, bij expeditiën worden gegevens ver kregen, die ruimer aandacht verdienen dan hun thans geschonken kan worden. Sedert jaren worden gegevens verzameld betreffende de geschiedenis, de land- en volkenkunde van de verschillende deelen van den N. I. archipel. Er moeten natuurlijk aan de ver schillende afdeeiingen van het departement van oorlog herhaaldelijk belangrijke studiën op velerlei gebied volbracht worden. De adspi- rant-stafofficieren stellen vaak interessante memoriën samen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 327