314 Uit dit alles zou in menig opzicht en voor zeer velen veel te leeren vallen, als de vrucht dier studiën niet achter grendel ging en bleef- Die werken zouden kunnen bijdragen tot de algemeene ontwikkeling van het officierskorps, en in vele gevallen tot vertrouwbare vraag baak strekken, waar die nu geheel ontbreekt. Zelfs buiten het leger zou van die verslagen en memoriën nut getrokken kunnen worden. iSiet alleen echter ten bate van anderen komt ons het publiceeren van verslagen en memoriën nuttig voor, maar ook tot voordeel van de zaak zelf, waarvoor die studiën rechtstreeks moeten dienen. Vooreerst toch kan het bewustzijn, dat een stuk in het licht kan verschijnen den samensteller slechts een spoorslag te meer zijn tot groote nauwgezetheid, maar zwaarder weegt, dat de mogelijkheid van leemten, misvattingen, dwalingen nimmer met zekerheid is te ont gaan. Waar deze voorkomen, kan de studie of de persoonlijke erva ring van een der lezers, wellicht de aandacht op die fouten of leem ten vestigen, waardoor de zaak gediend zal worden. De kans op noodeloos dubbel werk, doordien bij de eene afdee- ling van het D. v. O. niet bekend is, wat in het archief der anderen verborgen ligt, wordt natuurlijk ook geringer. Mede zullen, door die verslagen en memoriën, verkeerde opvattingen in het leger bestreden, en gezonde begrippen verspreid kunnen wor den, waar dit thans soms zeer veel moeite kost, b.v. op het gebied van oorlogsgebruiken tegen den inlandschen vijand, betreffende het gebruik van de vereenigde wapens bij tactische oefeningen, over de leering uit de krijgsgeschiedenis te putten, enz. Het offioieele karakter dier publicatiëu geeft van zelf aan binnen welke grenzen zij zich te bewegen hebben. Voor de verwezenlijking van het denkbeeld kan worden overge gaan tot de uitgaven van afzonderlijke verslagen en memoriën, maar zou ook gebruik kunnen worden gemaakt van de ruimte, welke de ver schillende Indische tijdschriften beschikbaar hebben, zonder dat het officieele karakter zich dan verder zoude uitstrekken dan de artike len, waarbij dit uitdrukkelijk zou worden vermeld. Sx Anoü.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 328