20 Het gebruik van geschut uitsluitend door menschen vervoerd, moet dus beperkt worden tot landstreken, waarin trek- en draagdieren absoluut niet kunnen worden aangewend, 't zij, dat het terrein te zwaar is, 't zij, dat men geen fourage kan krijgen. Beschikt men echter over een korps goed geoefende en gedisciplineerde dragers, dan zou men met het onbespannen uitvalgeschut een uitstekende sawah-artillerie kunnen vormen, welke zonder eenigen twijfel beter dan het tegenwoordige bergmaterieel, aan den eisch van beweeglijk heid zou beantwoorden. Over het materieel van het mobiel onbespannen uitvalgeschut kun nen wij kort zijn. Het geringe ballistisch vermogen beperkt het gebruik tot den strijd tegen den inlandschen vijand; zelfs tegen een Europecschen vijand zonder artillerie zou het gebruik van dit mate rieel tot niets leiden, daar het vuur uit minimaal-kaliber geweren ongetwijfeld dadelijk de overhand zou hebben. Het kanon van 8 e.M. K. is zeer handig en handelbaar, ver- eischt weinig onderhoud (brons) en heeft op de korte afstanden, waarop men gewoonlijk den inlandschen vijand bevuurt, nog een zeer werkzaam schot. Evenals bij alle getrokken voorladers moet men echter nu en dan gedurende het vuur den opruimer door de trekken halen. De houwitser en de mortier van 12 c.M. hadden reeds lang in de geschutgieterij omgesmolten moeten zijn. De mortier van 7. cM. A. is een getrokken stalen vuurmond, waarvan de uitwerking volgens velen niet zeer groot is. Dit is volstrekt niet te verwon deren, gelet op de kleine eindsnelhedende grootste eindsnelheid verkrijgt men op 1000 M. met lading Ho. 1 (voor afstanden beneden de 1000 M. wordt deze lading niet gebruikt), zijnde 127 M.; op 700 M. vurende, verkrijgt men met lading Ho. 3 98 M. en met lading Ho. 2 114 M. eindsnelheid. Resumeerende zien wij, dat de bestemming van het bestaande materieel te velde moet zijn als volgt: Veldmaterieel van 7 c.M. L. A.tegen een Europeeschen vijand. Bergmaterieel van 7 c.M. K. A. tegen een Europeeschen en een inlandschen vijand. Mobiel onbespannen uitvalgeschut: tegen een inlandschen vijand. {Wordt vervolgd.) C.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 32