335 De majoor knikte, en vroeg daarna: „Heeft iemand naar aanlei ding van het behandelde nog iets te vragen?" Ook deze vraag moest gesteld worden, ofschoon 't wat gek klonk iemand die 't trouwens gewaagd had de pijnlijke samenkomst nog wat te rekken door het stellen van vragen, had zich de haat van alle aanwezigen zeker op den hals gehaald. De hoofdofficiers oogen blikten rond, maar daar zij niets ont waarden dan officieren met de pet in de hand, op de punt van de stoel gezeten, gereed om haastig weg te gaan, zei de majoor„Dan dank ik de heeren De zitting was opgeheven en allen vloden heen. Wetenschap! Zoo wordt uw heilige naam misbruikt; zoo verschuilt men zich achter u om, wel niet met opzet, maar uit traditie, getrouwe dienaren te vernederen Mayors is nog behoorlijk opgevoed in de school, waar men nu wel niet leeraarde, maar dan toch ingang deed vinden, de meening, dat de eer van den officier vorderde, dat men een eventueelen aan rander van dat hoogste goed minstens moest presenteeren een hal ven meter staal tusschen de korte ribben te planten. Eenige jaren heeft hij er nooit anders over gedacht. Hij be schouwde het duel als een noodzakelijk kwaad en reeds in den eersten tijd van zijn officiersschap kon hij de goede gevolgen van de mogelijkheid van bovengenoemd genereus aanbod bemerken. Hg is dus nog niet bepaald tegen het duel, maarnadenken bracht hem er toe te erkennen, dat het mogelijk moest zijn't buiten dat bloedige gebruik te stellen, of liever, dat 't een ieder vrij moest staan al of niet daarvan gebruik te maken. Immers de feitelijke toestand is reeds zoo dat b. v. de meerdere bepaald kan weigeren met den inferieur te duelleeren, al betreft de zaak ook een geheel particuliere quaestie. Waar dus reeds een groot gedeelte van het officierskorps het duel als eerherstellingsmiddel niet noodig heelt, moest men het ook maar voor de rest afschaffen. Waar een meer dere eenvoudig rapport kan maken van het feit, dat een officier van minderen rang hem heeft durven uitdagen op de wapens, kan ook een ieder zich daaraan verder onttrekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 349