BOEKBESCHOUWING. Xederlandsch-Indië, onder het regentschap van Koningin Emma 1890 1898. Batavia G-. Kolff en Co. Reeds de titel van het voor ons liggende werk geeft ons recht te ver moeden, dat wij met een belangrijk boek te doen hebben; velen toch zullen, even als wij, met genoegen in een kort bestek herlezen wat in de laatste jaren in JSTederlandsch-Indië plaats greep. De lijst der door de uitgevers uitgekozen medewerkers is er ons verder borg voor dat de stof op goede wijze verwerkt is. Deze vluchtige indruk wordt bij een nadere kennismaking ten volle bewaarheid. Met gerustheid kunnen wij dan ook een ieder aanraden deze nieuwe uitgave van de firma Kolff ter hand te nemen. En toch, hoe gunstig in algemeenen zin ons oordeel ook wezen moge, wij zijn niet geheel voldaan. Dat uitgevers en medewerkers echter in onze opmerkingen slechts een bewijs te meer mogen zien hoe veel waarde wij toekennen aan het belangrijke geheel, dat door hun samenwerking tot stand kwam. Dr. van Bemmelen roept in het slot van het voorwoord de welwillendheid der lezers in voor enkele leemten en gebreken, die het werk aankleven. Ook ons zijn eenige leemten opgevallen, welke, naar het voorkomt, in een werk door zóó bevoegde personen samengesteld, niet moesten worden aangetroffen. Zoo trof ons in het hoofdstuk Land-en Volkenkunde de mededeeling, dat van het werk van den kapitein der infanterie P. J. F. Louw over den Java-Oorlog, waarvan reeds twee deelen het licht zagen, nog een derde deel moet verschijnen. Een vluchtige kennismaking met die beide deelen doet duidelijk zien dat de hoogst belangrijke studie van den heer Louw met de uitgave van een derde deel niet voltooid kan zijn. In werkelijkheid zullen dan ook zeker 5 deelen het licht zien; het derde deel is zoo goed als persklaar en voor het vierde deel is reeds een groot deel van de stof bewerkt. Door het met verlof naar Ne derland gaan van den schrijver wordt helaas de uitgave belangrijk vertraagd. Natuurlijk dat het hoofdstuk „Leger" meer in het bijzonder onze aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 354