"V IR, I Een nieuwe gasafsliiiter. Het vermogen van getrokken vuurmonden is belangrijk verhoogd ge worden door een nieuw uitgevonden gasafsluiter. He uitbranding der trekken van zware vuurmonden, veroorzaakt door het ontsnappen van gas van hooge temperatuur bij het ontbranden van de kardoes, is altijd een ernstig nadeel geweest, daar het tot nu toe onmogelijk was om het ontwijken van gas geheel te beletten. De nieuwe uitvinding komt overeen met de lederen manchet, die bij hydraulische werktuigen gebruikt wordt en voorkomt, daar zij een volmaakte gasafsluiting vormt, zoowel uitbranding der trekken als het te vroegtijdig uitdrijven van het projectiel. De afsluiter is vervaardigd van asbest, omgeven door koper, en wordt door een koperen band aan den bodem van de granaat bevestigd. Op het oogenblik der ontploffing wordt de afsluiter in de trekken en tegen de granaat geperst. Het resultaat hiervan is dat de spanning van het ontploffende gas volkomen tot haar recht komt; de aanvangssnelheid wordt tengevolge hiervan grooter en het indringingsvermogen van het pro jectiel bereikt zijn hoogste waarde. Bij beproeving der uitvinding op een 15 c.M. vuurmond bleek de aanvangssnelheid te zijn toegenomen van 2.7C0 tot 3.500 voet. (Journal of the JR. TJnited Service Institution. 16 Januari 1899 No. 251). Zolen van asbest. Dokter Högyes te Buda-Pest heeft een schoen uitgevonden, waarbij de losse binnenzolen en de eigenlijke zolen vervaardigd zijn van asbest- weefsel met een speciaal materiaal doordrongen. De oppervlakte van deze stof is ruw en niet glad zooals leder; het uitglijden van den voet wordt dus voorkomen, evenals het warm worden, zweeten en schaven van den voet, welke daarvan het gevolg zijn. Daar asbest een slechte warmte geleider is, behoudt de voet een gelijkmatige warmte en is noch aan hitte noch aan koude onderhevig. Proeven op last van den Honved minister met dit schoeisel genomen, gaven uitmuntende resultaten. De troep gaf met deze schoenen op

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 364