365 waar de bevelhebber zich bevond, waar zij te 12 uur aankwamen. Yan het 14de Bataljon kwam even daarna het nader bericht, dat de trein van uit een pisangtuin aan den Westrand van Lho Soekoen, door 50 Atjehers met de klewang was aangevallen. De goede ren wegwerpende, vluchtten de dwangarbeiders, met 3 dooden en 2 zwaar gewondentoesnellende troepen en treinpersoneel brachten den vijand tot staan en legden van de vluchtende Atjehers een 7- tal neer. Bij de vervolging der vluchtende bende werden del6 luit. Yan Bakel en een korporaal nog licht gewond door donderbusschoten. Te 12 u. 45 N.M. was de geheele colonne verzameld bij de Mis- sigit Matang Keupila; in het vóórterrein werd veel gewapend volk waargenomen. Te 1 uur ging de colonne voorwaarts, en ontving te l8/4 u. vuur uit Matang Koeli en eenige ten Zuiden daarvan gelegen versterkingen. Het hoofd van Matang Koeli, dat gevlucht was, stuurde onder het vuren een afgezant met een Nederlandsche vlag om te berichten dat de vijand bijna geheel uit lieden van Geudong bestond. Later bleek deze mededeeling onv aar te zijn. Te 2 uur gingen marechaussee en 2(le Bataljon in gevechtsformatie over de sawah voorwaarts tegen 's vijands stellingen, terwijl een comp16. van het 14de Baton. eene meer Zuidelijk gelegen benting nam en bezet hield. Het 2de Baton. rukte recht tegen de Koeta van T. Tjihik Matang Koeli op, van waar een levendig geweer- en kanonvuur op de troepen werd afgegeven. Naarmate de troepen vorderden, zag men hoopen vijanden uit de stelling vluchten, terwijl in den rug benden werden waargenomen, die dooden en gewonden wegsleepten. De marechaussées rukten onder wijl tegen den Westrand van de kampong Matang Koeli op en vereenigden zich in de Koeta met het 2de Baton. waar te 3'/4 u. alle troepen verzameld waren. De vijand liet hier 24 dooden in onze handen, terwijl onzerzijds geen verliezen te betreuren waren. Het aantal dooden, dat de vijand gedurende den geheelen dag in onze handen liet, bedroeg 40. In de Koeta werd nu het bivak betrokken, dat gedurende den nacht slechts door enkele schoten verontrust werd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 379