368 oever moet zooveel mogelijk worden vermeden, om den trein niet aan vuur van de overzijde der rivier bloot te stellen. Op het signaal „geheel gewapend appel" formeert zich de marschcoloone. De bevelhebber (iv.g.) van Heutsz. Voor den afmarsch, terwijl men bezig was met het overzetten der compagnie van den linkeroever, werd het bivak voortdurend bescho ten door enkele schutters van de overzijde der rivier. Een sectie, die zich nog op den linkeroever bevond, verjoeg deze schutters, waarbij de vijand één doode achterliet. Te 8^ u. ging het geheel voorwaarts, en nadat onderweg nog een tweetal vijanden door de cavalerie waren neergelegd, kwam de voor hoede te 9 u. 50 in het gebied van Blang Meh, waar het hoofd zich te 10 uur meldde, en de colonne verder vergezelde. Nadat de coloone met behulp van een prauw overgezet was over de zeer diepe en 10 M. breede Kroeng Baro (een zijriviertje van de Kr. Pasei) hetgeen 2 uur oponthoud veroorzaakte, werd langs een zeer slecht pad door de bakoe2 het strand, en te2^ uur N.M. de KoewalaPasei bereikt. Om 3^ u. gingen de Staf, de cavalerie en een compagnie met behulp van daar aanwezige tongkans over, terwijl de rest, die vroe ger was overgegaan, op dat uur afmarcheerde naar de Koewala Meura'sa. Deze was gelukkig doorwaadbaar, zoodat te 7f u. N.M. alle troepen op de Pakan Toeha, tegenover Telok Seumawé, veree- nigd waren. De gewonden en zieken werden hier onder dekking met 2 prauwen overgezet, terwijl de colonne om 8 uur van hier, over de nieuwe lagunebrug naar Telok Seumawé marcheerde, waar zij te 10 u. N.M. vermoeid, maar opgeruimd aankwam. De laatste troe pen waren eerst 's avonds 12 uur in het bivak. Het bevel tot vertrek der Java-colonne was onderwijl van Batavia afgekomen, zoodat reeds den 25sten met het embarkement werd begonnen. Den 24s,en Oct. maakten de marechaussée en het 14de Baton. echter eerst nog eene tocht naar Tjot King, dat ditmaal bereikt doch ver laten bevonden werd. 3 Atjehers werden door ons neergelegd, aan onze zijde werd 1 mindere licht gewond. Nadat de twee hier volgende dagorders aan de troepen waren

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 382