874 wjjze van optreden bijzonder gevoelig is. Toch doet dit niets af tot het feit dat onze infanterie het in langen diensttijd nooit verder bracht dan slecht schieten en dat slecht schietende infanterie de gevechtswaarde van een leger enorm vermindert. Het is mijne overtuiging dat geene noemenswaardige verbetering van den bestaanden toestand te verwachten is, zoolaDg onze schiet- opleiding niet meer rekening houdt met het eigendommelijk karakter onzer oorlogen en met de eigenaardige samenstelling onzer infanterie, zoolang niet gebroken wordt met het fatale systeem van navolgen, dat ons reeds zooveel kwaad gedaan heeft en dat ons nu weder eene methode van schietonderricht heeft doen overnemen, waarmede men zich om velerlei redenen bij Europeesche legers moet en ook kan ver genoegen, maar die voor onze infanterie bepaald onvoldoende en onpractisch is. Kwam het vroeger herhaaldelijk voor dat wij, als asschepoester, ons met afgedragen kleeren moesten behelpen, thans worden wij minder stiefmoederlijk bedeeld en geeft men ook ons nieuwe en zelfs nieuwmodische kleedingstukken. Ongelukkig blijkt mama wat onpractisch! Een nieuwmodisch kleedje wordt zorgvuldig uitgekozen en pasklaar gemaakt voor het oudste en meest geliefde harer kinderen, eene stemmige blonde jonkvrouw, die met hoogadellijke kennissen gelijken tred moet houden. En o, grenzenlooze billijkheid! een tweede exemplaar, nauw keurig nagemaakt, wordt het asschepoestertje van gisteren, eene kleine bruine wildzang, die uit noodzaak en neiging zich dagelijks afgeeft met allerlei hoogst ongeciviliseerde, half naakte kindertjes, om de magere leden gehangen. Wat zal dat kleine dolle ding een last heb ben van het zusterpassend staatsiekleed als ze aan het ravotten is met het rumoerige, naakte kiudervolkje, dat ze baas moet blijven Men begrijpe mij goed; ik erken gaarne dat wij veel zullen kunnen en moeten leeren van Europeesche wapenbroeders dat wjj zeer veel van hen zullen kunnen overnemenmits met oordeel en verstand eene keuze gedaan wordt en het gekozene, waar noodig, in een voor ons practischen vorm wordt gegoten. Als hier in Indië eene geriefelijke woning moet gebouwd worden, dan zal men ook de meest moderne

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 388