26 3e. Dat niet alle soldaten zoo worden opgeleid, ligt eerstens aan de onmogelijkheid, om dergelijke betrekkelijk groote afdeelingen bij elkander te houden, verder daaraan, dat de leiding door gebrek aan officieren dikwijls moet worden opgedragen aan jonge, niet voor deze taak berekende luitenants en nog velerlei omstandigheden meer, die de oorzaak zijn, dat van een groot deel der afgerichte recruten de opvoeding tot soldaat onvoltooid blijft; ze worden evenwel als solda ten beschouwd, trekken te velde, steken ongunstig af bij hunne be ter onderlegde kameraden, enziedaar de oorzaak van de zoo uiteen- loopende oordeelvellingen over de waarde van Kromo als soldaat blootgelegd. Deze uiteenloopende oordeelvellingen hebben den schrijver doen twijfelen aan de bruikbaarheid van het inlandsche element in het leger, wat hem in verband met de conclusiën: dat le het leger in de toekomst in hoofdzaak zijn kracht zal moeten zoeken in dat element, en 2e dat met het oog op de mogeljjke aanwending van onze strijdkrachten tegen de inlandsche rasgenooten van den soldaat, aan het gehalte van den inlandschen soldaat bijzonder zware eischen moeten worden gesteld, zeer bedenkelijk voorkomt. 4°. De schrijver wijst op gestadige machtsuitbreiding, die gestadige uitbreiding van het leger heeft ten gevolge gehad. Tot nog toe wist het leger, bestaande uit een kern van Europeanen, waar om heen de groote massa van ons leger, bestaande uit inlandsche soldaten, steeds op een krachtige, roemrijke wijze zijn taak te vervullen. Wordt dan door den schrijver verwacht, dat wij onze macht in onze bezittingen nog meer zullen uitbreiden Welke symptonen wijzen daarop? Hoe betrekkelijk klein is het gedeelte van onzen archipel, dat nog niet onder direct gezag is gebracht ten opzichte van het reeds overheerschte. Dezelfde redenen, die tot nog toe aanleiding gaven om groote landstreken niet onder direct bestuur te brengen, waar zelfs de bevolking zulks verlangde, zullen wel altijd blijven bestaaD. Machtsuitbreiding zal in den regel dan alleen plaats vinden, wanneer daarmee bepaalde voordeelen kunnen worden behaald, en de uitgaven voor bestuur, bezetting enz. worden gecompenseerd door met zekerheid te verwachten inkomsten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 38