376 gedaan wordt dan het strik tnoodzakelijke. Wat er geleerd moet worden, moet grondig geleerd worden; de minst omslachtige oefeningsmethode is daarom de beste, terwijl op den voorgrond staat dat alleen het oefenen volgens eene bepaalde methode bevredigende uitkomsten geven kan. Het doelloos bezighouden van den troep leidt tot achteruitgang, ondermijnt het gezag en de discipline en is doodend voor alle lust en ijver. Een gevoel van schaamte wekt het op dat bij onze infanterie nog herhaaldelijk deze grondregel uit het oog wordt verloren, niettegen staande wij ons sedert 1886 mogen verheugen in 't bezit van een uitstekend „Voorschrift tot het houden van oefeningen''. De schietopleiding van den man moet dus ten doel hebben hem minstens zoo ver te brengen dat hij te velde, wat zijn schieten aan gaat, deugdelijk bruikbaar is. Het spreekt van zelf dat vrij goede uitkomsten op het schietterrein moeten verkregen zijn, alvorens gezegd zal kunnen worden dat de man te velde, waar zoovele invloeden storend werken, een bruikbaar schutter is. Door de wijze van opleiding zal er, voor zoover mogelijk, naar gestreefd moeten worden hem vertrouwd te maken met de vele on gunstige factoren, die in de werkelijkheid zijn vuur zullen bemoeilijken. Maar dit alles waarborgt nog geenszins een goed of zelfs maar een bruikbaar oorlogschutter, want ook de meest zorgvuldige en meest practische opleiding verliest grootendeels hare waarde, als door het optreden van den vijand kalmte en zelfbeheersching verloren gaan. De moreele factor is ook hier overheerschend, terwijl in dit op zicht de schietoefeningen in vredestijd slechts weinig kunnen geven, al moet dit weinige ook onmisbaar geacht worden u. 1. het vertrouwen in eigen vaardigheid en in de deugdelijkheid van het wapen. De conclusie isdat met alle middelen, die eene zorgvuldige mili taire opvoeding en vorming, in verband met een practisch oefeningssys- teem, aan de hand doen, het moreele gehalte van den troep zoo hoog mogelijk zal moeten worden opgevoerd, terwijl eene met de bezwaren van het oorlogsveld rekening houdende schietopleiding zal moeten waarborgen, dat de moreel niet of weinig geschokte infanterie onder alle omstandigheden een deugdelijk gebruik van haar vuur wapen weet te maken

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 390