377 Stellen wij nu de vraag op welke wijze onze infanterie in het schieten zal moeten worden geoefend, wil zij in onze gevechtsterrei nen tegen onze vijanden het meest mogelijk nut van haar vuurwapen kunnen trekken. De moreele factor blijft hierbij buiten beschouwing. Als de man voldoende bedreven is in de handgrepen met het laden en ontladen van het geweer, dus handig met zijn vuurwapen kan omgaan, dan is de tijd gekomen om hem voor te bereiden voor den schietcursus, dien hij zal moeten doorloopen om bruikbaar oorlogs- schutter te worden. Die voorbereiding heeft in hoofdzaak ten doel hem alles te leeren wat hij later bij het schieten werktuigelijk in practijk zal moeten brengen en sluit dus volkomen aan bij de oefe ningen in het vaardig maken, aanleggen en vuren, die een zoo belang rijk deel der recrutenexercitie vormen. Zijn de voorbereidende oefeningen met vrucht doorloopen, dan moet de man er aan gewend worden het geleerde in practijk te brengen bij het schieten met losse en daarna met scherpe patronen. Eerst nu wordt naar de schijf geschoten, waarbij om lust en ijver op te wekken en vertrouwen in het wapen en eigen kundigheden aan te kweeken moet getracht worden om tusschen begane fouten en ver kregen uitkomsten een zoo nauw mogelijk verband te brengen. Heeft de man op deze wijze de kracht van zijn vuurwapen leeren kennen en tevens geleerd om daarvan onder de allergunstigste om standigheden partij te trekken (ten bewijze waarvan hij aan een minimum eisch zal moeten voldoen) dan moet hem geleerd worden met anderen gezamenlijk op commando te vuren. Is door herhaalde oefening verkregen, dat dit vuur rustig wordt afgegeven, zoodat de vuurleider het volkomen in de hand heeft, dan wordt overgegaan tot het vuren onder omstandigheden, die te velde het vuur bemoeielijken, een leerschool voor den troep en de aanvoerders beiden. Het spreekt vanzelf dat hierbij systematisch te werk moet gegaan worden, zoodat de moeilijkheden geleidelijk toenemen. Ook is het duidelijk dat indivi dueels oefeningen, ook al zijn deze bijzaak geworden, noodig blijven, al was het maar alleen om de mate van geoefendheid van elk indi vidu te kunnen controleeren. Nu rijst de vraag welke omstandigheden te velde het vuur zullen bemoeielijken. In de eerste plaats moet dan genoemd worden het

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 391