388 terschouder zooveel mogelijk terug te trekken. In 91 zou ik eene kleine verandering wenschen n.l dat aan het geweer een steun wordt gegeven vóór het magazijn, dus ongeveer ter hoogte van het zwaartepunt. Zooals het er nu staat, is het steunen tusschen boven- en onderband bindend; de man kan dus niet vrij de gemakke lijkste houding aannemen, hetgeen hem ertoe brengt in de practijk het voorgeschrevene niet op te volgen. In 95 leest men: Hij neemt daarbij voortdurend de beweging van de korrel waar. Juister en duidelijker is: Hij blijft door de vizierkeep over de korrel naar het doel zien. Het met een enkel woord aangeven van de ligging van het punt van afkomen ten opzichte van het mikpunt, moge nog eenig nut heb ben voor goede schutters, om het voor allen voor te schrijven, dunkt mij al zeer verkeerd. De practijk leert dat verreweg de meeste schutters niet zeggen kunnen waar werd afgekomen, zoodat zij óf niets zeggen óf na aanmaning maar zeggen wat hun voor den mond kcmt. Ook voor goede schutters is echter een dergelijk voorschrift overbodig, want deze letten ook zonder dat wel op het afkomen en het is niet aangenaam als men gelogenstraft wordt, in 't geval de treffer ergens anders wordt aangewezen, wat toch een gevolg kan zijn van de spreiding van het wapen. In 96 zou ik in de 2e alinea willen voorgeschreven zien om de richtin?scontroleur ook te gebrui ken bij de voorbereidende oefeningen genoemd onder c en d (thans staat er alleennu en dan bij de oefeningen onder d genoemd). In dezelfde paragraaf komt weer de vage uitdrukking voor: „langs de korrel zien" (zie boven 95). Het bevreemdt mij dat, blijkens het in 97 voorgeschrevene over het aftrekken, Dog altijd de vrees voor rukken bestaat. Wat is rukken Bij het overhalen van den trek ker het geweer uit de richting brengen. Nu er een drukpunt is, be hoeft daarvoor geen vrees te bestaan als de man voldoende in het gebruik ervan is geoefend, hem dus geleerd is het drukpunt te nemen bij het in den aanslag brengen (zie 87 en volgende en 2® alinea 101) en zoodra het geweer gericht is door een lichten druk op den trekker het schot te doen afgaan. Het drukpunt kan en moet dezelfde werking doen als de z. g. versneller bij de jachtwapens. De 98, 99, 100 en 101 moeten vervallen (zie 't voorafgaande over de vuren.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 397