385 bij een veldbataljon te kunnen worden ingedeeld, daarin zoover moe ten hebben gebracht, dat zij bruikbare oorlogschutters zijn. Dat dit nog heden een nieuwigheid ie, moet worden toegeschreven aan twee factoren. Ten eerste aan ons gebrek aan zelfstandigheid; ook hier gingen wij ter schole bij de militielegers in Europa. Ten tweede deed de tot heden gevolgde wijze van opleiding tot schutter het denkbeeld ontstaan, dat daarvoor maanden en maanden noodig zijn. Dat dit idee niet verhinderd heeft te bepalen onze infanterie te velde te zenden wanneer slechts de 9 oefeningen der 2e klasse waren door- loopen (in noodgevallen werd dit in 2 of 3 dagen klaar gespeeld) bewijst niets. Eerstens is elk troepenofficier die bepaling een gruwel en tweedens hebben de personen, die haar in het leven hebben geroepen, dit alleen uit nooddwang gedaan. Onze eigenaardige legertoestanden dwongen somtijds tot aanvulling van verliezen waarvoor de bestaande reserve tekort schoot. Men moest menschen hebben, bruikbare ontbraken, dus in vredes naam maar onbruikbare, na een stoomschietcursus, bruikbaar genoemd en gebruikt. Dat de gevolgen van een dergelijke handeling niet uitbleven spreekt van zelf. Als wij nu eens alleen rekening houden met Indische legertoe standen in Indische oorlogvoering, dan ligt het voor de hand dat elk veldbataljon in zijn geheel uit bruikbare manschappen moet bestaan, ziekelijke individuen vallen af en onbruikbare komen niet in aanmerking voor indeeling. Het eerste houdt men in het oog, het tweede schijnt nog steeds een ketterij, hoe logisch de eisch ook zijn moge. Dusopleiding tot bruikbaar oorlog schutter bij de depótbataljons als recruut. Het bezwaar van langdurige oefening en dus te lang recruut blijven, zal in de practijk geen bezwaar blijken. 1°, volgt de schietopleiding onmiddellijk op de voorbereidende oefeningen, het geen een groot voordeel is. 2°, blijven de menschen, zoolang zij nog niet schieten kunnen, recruut, dus onnoodig, wat hen hindert en aan spoort tot ijver. 3®, worden de oefeningen geleid door kader en officieren, die veel overwicht hebben op menschen, wien zij van af den dag hunner intrede in de militaire wereld alies geleerd hebben. 4°, zijn kader en officieren geheel berekend voor deze taak, het vele

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 399