386 doen geeft hen den noodigen tact om het schietonderricht te leiden. 5°, zullen vele oefeningen in horten tijd kunnen worden gehouden, omdat in deze periode van de recruten-opleiding, het schieten hoofd zaak zal kunnen zijn. Dit alles komt niet alleen de opleiding ten goede, maar zal ook den duur van de schietopleiding beperken. Wordt eindelijk eens ingezien, dat wij een soldaat weinig moeten leeren maar veel leeren doenzoodat de oefeningen practisch worden geleid en het houden van theoriën tot het hoogst noodzakelijke wordt beperkt, wordt verder in onze reglementen rekening gehouden met de menschen, die wij hebben op te leiden en den oorlog, dien wij moeten voeren, dan zal blijken dat den recruut in korter tijd en beter dan thans het noodige kan worden geleerd. Dan zal de vrij komende tijd voor de schietopleiding kunnen worden benut en deze zal bijna voldoende blijken. Ik reken dat een inlander, die nu ge middeld 8 maanden recruut blijft, in 9 maanden zal kunnen worden opgeleid tot een bruikbaar Indisch veldsoldaat, die al zijn wapens en dus ook zijn schietwapen, behoorlijk weet te gebruiken. Wordt dus de man reeds als recruut opgeleid tot oorlogschutter, zoodat hij eerst aan bepaalde voorwaarden moet hebben voldaan voor hij als geoefend soldaat wordt beschouwd, die opleiding moet bij de veldbataljons worden voortgezet en overigens bij alle korpsen worden gezorgd het aangeleerde te onderhouden. Hoofdzaak is daarbij het schieten op oorlogsdoelen, tirailleurvuur, salvovuur en snelvuur, dus gezamenlijke oefeningen. Bijzaak zijn de individueele oefeningen, die alleen dienen om de bedrevenheid in het juistheidsschot niet ver loren te doen gaan, om te kunnen nagaan of de schietvaardigheid van een ieder op behoorlijk peil blijft en ten slotte om de gelegenheid te hebben goede schutters aan te moedigen. De oefeningen worden het geheele jaar door onder allerlei weersomstandigheden gehouden. Is het mogelijk eenige malen in vrij terrein (op het strand, in de bergen) oefeningen te houden, dan mag dit niet worden nagelaten. Het algemeene beloop van de schietoefeningen wordt dus als volgt De recruut gaat, na de voorbereidende oefeningen en de vuren uit de Recrutenschool grondig te hebben doorloopen, onmiddellijk over tot de eigenlijke schietoefeningen. Deze oefeningen moeten samenvallen met de beoefening van velddienst, tirailleeren in het terrein enz.,

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 400