388 niet bruikbaar. Eene schriftelijke verklaring van den compagnies commandant moet in dit geval voldoende zijn om den man voor de infanterie te doen afkeuren. Bij keuring door een officier van gezondheid zal dan moeten blijken of de betrokken persoon geschikt is voor den dienst bij een ander wapen of een anderen dienst. Hebben de recruten al deze oefeningen doorloopen, dan wor den zij geplaatst tegenover verschillende doelen (b.v. één of meer kop- of rompschijven) op onbekende afstanden, bepalen zelf het vizier, dat moet worden gebruikt en het mikpunt, dat zij nemen. Eens voor al ia hen geleerd, dat bij kop- en rompschijven het mikpunt steeds gelegen moet zijn in de afscheidingslijn tusschen de schijf en het terrein (wat niet altijd de onderkant van de schijf zal zijn) en dat op afstanden tusschen die, waarvoor vizierindeelingen zijn aangebracht, steeds de naast hoogere vizierstelling moet worden genomen. Deze oefeningen mogen nooit op afstanden boven de 400 M. plaats hebben. Zij worden drie maal gehouden, waarbjj minstens twee maal behoorlijke uitkomsten (middelmatige schutters) moeten worden verkregen. Is dit niet het geval, dan wordt nog één dergelijke oefening gehouden en is ook dan de uitkomst onbevredigend, zoo volgt terugstelling tot de individueele oefeningen, waarbij met de 43 oefening begonnen wordt. Zoodra de recruten alle individueele oefeningen met succes hebben doorloopen, gaan zij over tot de gezamenlijke vuren. Hierbij dient, uit een oogpunt van practijk, bepaald te worden dat daaraan minstens acht man, doch zoo mogelijk meer, moeten deelnemen. Daartoe zal de met de instructie belaste officier, zoo noodig, enkele der recruten, eenige niet voorgeschreven oefeningen laten schieten gedurende den tijd, dat zij anderen moeten inwachten, waarbij dan, door kans te geven op flinke premiën, de lust moet wakker gehouden worden. De oefeningen in het gezamelijk vuur kunnen b. v. zijn: 1°, staande twee gelederen s&lvovuur, doeleen ongeveer met het aantal schutters overeenkomend aantal verspreid opgestelde rompschij ven: afstand 150 M., eerst vijf losse daarna 5 scherpe patronen. 2°, als boven, afstand 350 M., vijf patronen. 3°, salvovuur in verspreide orde, knielend of liggend opgelegd, doel: ais boven opgestelde kopschijven, afstand 350 M., vijf patronen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 402