392 Als gevolg van een dergelijke bepaling behoeven onze geoefende manschappen niet meer met de eentoonige voorbereidende schietoefe ningen te worden lastig gevallen. Hiervan zou ik alleen de oefeningen met flaubertpatronen willen uitzonderen. Om scherpschutter te worden, moet men aan alle oefeningen met 5 patronen voldaan hebben. Wie voor niet meer dan twee oefeningen 2x5 patronen of voor één oefening 3X5 patronen heeft noodig gehad, herhaalt, na de laatste oefening, de laatste dier twee of wel die eene oefening en is scherpschutter indien bij aan de overgangs- voorwaarde met 5 patronen voldoet. Bij eiken overgang met 5 patronen wordt eene premie uitbetaald scherpschutter wordende, wordt het totaal van alle genoten premiën als premie uitbetaald. Scherpschutters schieten alleen op kopschijven, op doelen in beweging en op doelen van zeer kleine afmetingen. Hunne oefeningen worden beschouwd als wedstrijden. Hjj, die het best heeft geschoten (of bij een groot aantal de twee of drie, die het best hebben geschoten) krijgt een premie in evenredigheid tot het aantal deelnemers, waarbij echter een minimum moet worden vastge steld, voor 't geval het aantal deelnemers gering is. Als vaste regel geldt, dat nooit een premie wordt uitbetaald, wanneer niet minstens het aantal punten is behaald, dat verwacht kan worden van goede schutters. Dat aantal wordt bij de voorgeschreven oefeningen bekend gesteld en moet voor andere oefeningen door den leider der oefening van te voren worden berekend en later ook in het schietregister worden vermeld. Zijn voor de gewone schietklasse zoowel als voor de scherpschutters- klasse bepaalde oefeningen voorgeschreven, aan de compagniescom mandanten moet het worden overgelaten om, in den geest van het voorschrift, het aantal voorgeschreven oefeningen, zoo noodig, uit te breiden. Van den aard dezer oefeningen wordt in het schietregister nauwkeurig aanteekening gehouden. Natuurlijk volgt een man, die scherpschutter geworden is, dadelijk de voorgeschreven oefeningen voor de scherpschutters. Met 1 Januari beginnen alle schutters opnieuw met de lste oefening hunner klasse. Dus ook zij, die in den loop van het jaar als afgeëxerceerd

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 406