395 voorgesteld, kruipend naderenden vijand enz. Daar voor de individueele oefeningen nog al voorbereidingen noodig zijn en de oefeningen niet te lang mogen duren, zal elke compagnie gedurende twee dagen minstens twee banen van het schietterrein van een bataljon (dat gerekend wordt 4 banen te bevatten) tot haar beschikking moeten hebben. Yoor 4 compagnieën moet dus gerekend worden op 4 k 6 dagen voor de individueele oefeningen, zoodat van de 14 dagen, waarvan twee zondagen afgaan, nog 6 8 dagen voor gezamenlijke oefeningen beschikbaar blijven, in welken tijd elke compagnie twee gezamenlijke oefeningen moet houden. De individueele oefeningen kunnen gehou den worden van 's morgens 61/2 - 10 uur en ook 's middags van 51/a tot 6 uur, de gezamenlijke oefeningen kunnen op alle uren van den dag worden gehouden en het is niet wenschelijk daarvoor alleen de gunstige uren te nemen; twee compagnieën kunnen dus op één dag elk een gezamenljjke oefening houden. Het meest aanbevelenswaard zou ik het vinden als in het voorschrift door enkele aanwjjzingen en voorbeelden alleen de geest der te houden gezamenlijke oefeningen werd vastgelegd, met uitzondering van eenige oefeningen, die bepaald voorgeschreven moeten worden (waarover later). Aan de compagniescommandanten moet dan wor den overgelaten voor het geheele jaar een stelsel van oefeningen in dien geest op te maken. Uitdrukkelijk moet worden bepaald dat de korpscommandant alleen dan ingrijpt, wanneer de practijk de dringende noodzakelijkheid daarvan aantoont. Alweer geef ik een schema. Yuurleiders zijn officieren (kapiteins en luitenants), onderofficieren en korporaals, waarbij in aansluiting met de exercitiereglementen onderofficieren en korporaals als groepscommandant, onderofficieren en luitenants als sectiecommandant, luitenants als pelotonscommandant en kapiteins als compagniescommandant optreden. Yoor afstanden bo ven 600 M. wordt steeds, voor alle andere meestal, vinier en doel door een officier en anders door een Europeesch onderofficier aangegeven. Zooveel mogelijk wordt als 't ware een bepaald moment uit een vuur gevecht voorgesteld, b.v. een compagnie marcheert in gevechtsformatie naar het schietterrein, op het open terrein gekomen ontvangt de voor- troep plotseling vuur uit een benteng (b. v. weer te geven door één

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 409