396 face mei zandzakken op te zetten en zichtbaar daarboven kopschijven aan behoorlijk markeeren van de benting door groen enz moet worden gedacht), de commandant van den voortroep laat opmarcheeren en salvovuur afgeven, de compagniescommandant laat al dan niet achter volgende afdeelingen oprukken om aan het vuur deel te nemen. Na staking van het vuur wordt de compagnie verzameld en is de oefening geëindigd. De compagnie marcheert vervolgens naar het doel, de treffers worden opgenomen en aan een ieder gelegenheid gegeven, om gedurende een rust, de uitwerking van het vuur persoonljjk na te gaan. Dikwijls zal door de verschillende groepen, sectiën of pelotons eener zelfde compagnie eenzelfde gezamenlijke oefening worden ge houden. Daar voorop staat dat steeds zooveel mogelijk de werkelijk heid moet worden nagebootst, zullen de vuren in verspreide orde meer dan andere moeten worden beoefend. Op groote afstanden vurende moet bij voorkeur van salvovuur gebruik worden gemaakt, daarbij moet een gunstige opstelling van den troep regel zijn, omdat in de werkelijkheid op die afstanden 's vijands vuur geen of bijna geen uitwerking heeft, zoodat het kiezen van eene gunstige stelling en het aannemen van eene gemakkelijke houding mogelijk is. Behalve de reglementaire vuren zal ook het rottenvuur en enkel- vuur worden beoefend; dit zal in de werkelijkheid meermalen met succes toegepast kunnen worden op enkele verspreid opgestelde en goed gedekte vijanden, die door hun vuur hinderlijk zijn. (Onder rottenvuur versta ik het bij opvolging rotsgewijze vuren, te beginnen bij een der vleugelrotten de troep is dan gesloten. Enkelvuur noem ik het, wanneer op dezelfde wjjze man voor man wordt gevuurd, te beginnen bij een der vleugels, de troep verspreid opgesteld zijnde). Aanbeveling verdient het om enkele malen 's nachts eene oefeniDg te doen houdeD, b. v. een bivak is betrokken, in de postenketen valt een schot, de troep neemt de aangewezen stellingen in, de posten trek ken terug; de vijand wordt verondersteld van eene bepaalde richting te naderen of is misschien even zichtbaar (lichte maan) en wordt met salvovuur afgewezen. Thans zal ik eenige oefeningen aangeven ter verduidelijking van mijn bedoeling

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 410