398 Bij oefeningen, waar geen vergelijking der uitkomsten met die van goede schutters te verwachten mogelijk is, zal de compagniescommandant bepalen of er volgens bovenstaanden maatstaf premiën zullen worden uitbetaald. Biervan wordt in het schietregister aanteekening gehouden. Het prijsschieten heeft plaats op de volgende wijze. De bataljons commandant bepaalt een gezamenlijke oefening, die door de vier compagnieën op één morgen moet worden gehouden. Bij loting wordt bepaald in welke volgorde de compagnieën zullen schie ten. De compagnie, die de beste uitkomsten verkrijgt, is prijs- winster; de prijs zal bestaan uit een kunstvoorwerp of iets der gelijks, dat eene eereplaats krijgt in het dagverblijf van de com pagnie of op eene andere daarvoor geschikte plaats. Bovendien wor den bij de winnende compagnie alle straffen opgeheven, een feest maaltijd aangericht, gelegenheid tot spelen gegeven enz. Heeft een compagnie bij twaalf van de zestien voorgeschreven gezamenlijke oefe ningen uitkomsten verkregen, die gelijk zijn of hooger dan de uitkom sten, die voor goede schutters staan aangegeven, terwijl die uitkomsten bij de vier overige oefeningen minstens het 9/10 daarvan hebben bedragen, dan krijgt deze compagnie den eerenaam van keur- compagnie. Bij eene keurcompagnie genieten kader en manschappen hunne volle soldij, alle uitgaven van de menage worden door het gouver nement bestreden. Een compagnie blijft keurcompagnie voor het geheele volgende jaar. Alleen zoodra bij vijf van de zestien voorge schreven gezamenlijke oefeningen de uitkomsten niet hooger zijn dan 9/10 van die met goede schuttters te verwachten of wel zoodra bij twee oefeningen de uitkomsten daar beneden blijven, vervalt die eere naam onmiddellijk en houden natuurlijk tevens de daaraan verbonden voordeelen op. Bij overplaatsing van manschappen eener keurcom pagnie naar een ander veldbataljon wordt op het extract de aantee kening geplaatst: „was ingedeeld bij eene keurcompagnie". Is bij een veldbataljon een keurcompagnie, dan worden in de eerste plaats daar- bij ingedeeld de manschappen, die met deze aanteekening worden over genomen, is het noodig andere manschappen, daarbij in te deelen, dan komen daarvoor alleen de scherpschutters in aanmerking. Mocht het voorkomen dat de vier compagnieën van één bataljon recht heb-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 412