400 aantal verschoten patronenwat het doel voorstelde en op welke wijze getracht werd die voorstelling zoo natuurljjk mogeljjk te maken; het procent treffers, dat verkregen werd en het procent treffers waarop gerekend werd, de verschillende bijkomende omstandigheden in aan merking genomen (deze bijkomende omstandigheden moeten zorg vuldig omschreven zijn), of wel om welke reden het niet mogelijk was het te verwachten procent treffers te bepalen enz. Als algemeene regel moet gelden dat de officier, die de oefening heeft ontworpen, (de compagniescommandant zal meermalen aan de luitenants zijner compagnie moeten opdragen om eene regeling te ont werpen voor een door hem in zeer algemeene trekken aangegeven oefening) deze ook in het schietregister inschrijft en toelicht. Elke inschrijving moet door de handteekening van den inschrijver worden bekrachtigd. Ten tweede wil ik nog even iets te berde brengen over de niet onbelangrijke finantieele gevolgen van eene schietopleiding in den geest van de door mij voorgestane. Meer patronen, meer en kostbaarder schijvenmaterieel, onkosten voor het samenstellen der samengestelde doelen, grootere uitgaven voor premiën, werkelijk er behoort moed toe om met iets dergelijks voor den dag te komen in een tijd dat bezuiniging op de legeruit- gaven het wachtwoord is. Toch zal ik de laatste zijn om onredelijke eischen te stellen. Staat het vast dat de legeruitgaven de draagkracht der koloniën te boven gaan? Welnu, persoonlijk ben ik overtuigd dat die uitgaven, zonder de kracht van het leger te schaden, kunnen worden verminderd. Maar dan zal men den rationeelen weg dienen te volgen en ons de gelden niet mogen onthouden, die noodig zijn voor eene deugdelijke oefening van den troep. Dan zal men den eisch moeten stellen „goed, degelijk, heel werk" en om dat te kunnen eischen, moeten zorgen voor eene resultaten waarborgende opleiding. De ware zuinigheid in deze is, om met een minimum kapitaal eene maximum rente te kweeken. In dit geval is met eene geringe vermeerdering van kapitaal eene belang rijke rentevermeerderiDg te verkrijgen. Infanterie, die een deugdelijk gebruik van haar vuurwapen weet te maken is minstens 10 °/0 meer waard dan slecht schietende infanterie en heeft bovendien, om het-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 414