29 blijve geheel buiten beschouwing. Deze wonderen zijn eenvoudig een gevolg van zeldzaam voorkomende persoonlijke eigenschappen, aan getroffen bij corypheeën onder het korps, aan wie het gegeven is op bizondere, uitstekende wijze den inlanaschen soldaat te inspireeren tot het anders onmogelijke. Zulke personen zijn te zeldzaam, zulke eigenschappen zijn te veel te vergelijken met talenter, om daarmee rekening te kunnen houden. Levendig kan ik mij voorstellen, dat iemand zulk een coryphee in zijn doen en laten gade slaande, bjj zich zelf vergeljjkingen gaat maken en de eene in zijn bewondering hemelhoog verheffende, de 1 est weinig waarde blijft toekennen, en dat hij zich voorneemt om de denkbeelden van zulk een uitstekend officier in ruimen kring te verspreiden, doch laat hij dat niet doen op de wijze als door „een troepen-officier" geschiedde, door af te breken, wat de minder bedeel den met hunne gewone eigenschappen wisten te bereiken. Zinsneden als: ,,btel u voor dat wij officieren in staat waren die inlanders te begrijpen, hen te leiden in de goede richting en boven al hun achting en vertrouwen in te boezemen" en vele anderen, moeten ieder, die oveituigd is van de achting zijner ondergeschikte inlandsche soldaten, hinderen. \y Naschrift. Het bovenstaande artikel bleef geruimen tijd in portefeuille, omdat verwacht werd, dat „een troepen-officier" niet in gebreke zou blijven, de wijze en de middelen aan te geven, waarop hij tot het door hem beoogde doel wenschte te geraken. Nu dit in de November-afleve ring is geschied, doch zijn artikel schrijver deze3 weinig heeft be vredigd, werd voor het bovenstaande plaatsing in het Tijdschrift verzocht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 41