414 De groote onderneming, die het Mahdisme naar de geschiedenis zou verwijzen, die den edelen Gordon wreken zou, vereischte zorgvul dige voorbereiding. Kitchener was zich zijne moeilijke taak volko men bewust. Hij, die jaren lang in Egypte had gediend, zoowel in inferieure als in hoogere betrekkingen, wist wat noodig was om de onderneming te doen slagen en hij deed haar slagen, dank zij zijn even doordacht als beraden optreden. Onmiddellijk na zijne overwinning op Mahmud sloeg hij de hand aan den aanleg van eene spoorbaan, die Wady Haifa, het Manchester van den Soedan, in rechte lijn moest verbinden met fort Atbara. Dit reusachtige werk werd gewrocht in een tijdsverloop van drie maan den. Atbara, dat omstreeks half April niet meer was dan eene uit leem opgetrokken versterking, was medio Juli de terminus van den „Sudan Military Railway", de stapelplaats van legerbehoeften. Deze spoorweg verbinding kwam aldus belangrijk tegemoet aan de bezwaren, verbonden aan het opvoeren van wat noodig was voor de verpleging van de groote troepenmacht, die tegen den Khalifa in het veld zou worden gebracht. De tijd, die de troepen in de zomerkwartieren doorbrachten, werd besteed aan voortdurende oefening, en, zoover de inlandsche afdee- lingen betreft, gedeelteljjk gebruikt voor het langs de rivieroevers kappen en verzamelen van hout voor de kanonneerbooten. Nog moet er op gewezen worden, dat te Atbara tal van Derwische deserteurs en aan de Atbara gemaakte gevangenen tot Egyptische soldaten werden opgeleid en dit geheel vrijwillig. Yoorwaar, een ongunstig verschijnsel voor 't Mahdisme. Begin Augustus was het hoofdkwartier verlegd naar Atbara, dat nu basis geworden was. Drie der vier brigades, die in het voorjaar gestreden hadden, bevonden zich nog in de zomerkwartierende expeditionnaire macht, bestemd voor de operatiën tegen Omdurman, was nog niet voltallig, men wachtte nog op de twee aan haar toege voegde brigades. De Sirdar zou voor de expeditie te beschikken hebben over twee divisiën, en wei eene Britsche en eene Egyptische. De Egyptische divisie, Comd4. generaal-majoor Hunter, telde vier brigades

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 428