424 III. Maatregelen van civiele zijde. Deze moeten vooral bestaan in een toezicht op de prostitutieeen regeling van de officieele prostitutie, terwijl de clandestiene prostitutie (stille huizen, straatprostituées) met kracht behoort bestreden te worden. Dat in de bordeelen eene veelvuldige verplichte geneeskundige visitatie dient plaats te hebben, spreekt wel van zelf. De gezond heidsdienst worde aan Dokter- djawa's opgedragen, die het zich ook tot taak moesten stellen de prostituees te onderrichten in het uitvoe ren van antiseptische wasschingen. Het zij mij, in het belang der zaak, veroorloofd hier een teere kwestie aan te roeren. Eene verbetering van het gehalte der prostituees, waardoor aan haar boven de ongecontroleerde vrouwen de voorkeur zou worden gegeven, ware in hooge mate wenschelijk; alleen, het uitspreken van dezen wensch is zeker gemakkelijker dan het aangeven van middelen, waardoor van overheidswege daartoe zou kunnen worden bijgedragen. Ten slotte nog de volgende opmerking: wanneer de officier van gezondheid, belast met de behandeling der lijders aan druiper, het zich tot eisch zou stellen de lijders pas dan uit het hospitaal te ontslaan, als hij geene gonococcen meer in de afscheiding uit de pisbuis vond, dan zouden waarschijnlijk onze hospitalen tijdelijk met zulke lijders ondragelijk overvuld raken. Daar speciale studie van venerische ziekten niet anders dan tot verkorting van het lijden, tot afdoende genezing en dus tot beperking der verspreiding kan bijdragen, ware het wenschelijk, dat aan verscheidene officieren van gezondheid met verlof in Europa gelegenheid werd gegeven zich op s Rijks kosten aan die studie te wijden. Utrecht, October 1898. F. W. tan Haeftes Off v. Gezd. O. I L,

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 438