31 Gaan we thans het aantal uren na, dat noodig wordt geacht om aan de Nederlandsche jeugd een andere taal b.v. Fransch te leeren. Op tal van lagere scholen wordt tegenwoordig reeds in de 3® klasse les in het Fransch gegeven. Mij is bekend dat op een dezer scholen, hier te Breda, in de 5° en 6° klasse zelfs per dag een uur voor die taal is uitgetrokken. Rekent men op 10 weken vacantiewat te veel is dan geeft dit alleen voor die beide klassen reeds een totaal van 504 uren. Nu zullen er wel lagere scholen zijn waar dat aantal minder groot is; doch in aanmerking genomen dat ik een geheel jaar (de 3® klasse) verwaarloosde, zoo geloof ik, dat de bewering dat op onze lagere scholen ongeveer 500 uren besteed worden aan het Fransch, niet ver bezijden de waarheid zal zijn. Eerst dan worden de jongelieden genoeg voorbereid geacht om met goed succes toelatingsexamen tot een H.B.S. af te leggen. Op de middelbare scholen wordt dan nog gedurende 5 jaren a een of meer uur per week Fransch gedoceerd. Ik bezit te weinig persoonlijke ondervinding op dat gebied om een met redenen omkleed oordeel te kunnen uitspreken over het peil van kennis in de Fransche taal van hen, die met goed gevolg het eind examen eener H.B.S. aflegden. Wel heb ik dikwijls daarover hooren spreken en vernam dan algemeen, dat die kennis zoo groot is, dat bedoelde personen het Fransch in den regel niet behoorlijk kunnen spreken. Ik ben geneigd hieruit deze conclusie te trekken. Indien de nieuw benoemde 2® luitenants nog onderwijs ontvingen in het Maleisch en wel 5 jaren een of twee uur per week, benevens nog 500 uren, en zij konden dan die taal nog niet behoorlijk spre ken Menig lezer zal vermoedelijk denken dat ik vergeet, dat het be vattingsvermogen van jongelieden op 18 a 20 jarigen leeftijd zooveel grooter is dan dat van kinderen van de lagere school. Toegegeven; hoewel hiermede eenigszins in strijd schijnt het tegen woordig algemeen gehuldigde beginsel om op de lagere scholen reeds vroeg met het Fransch te beginnen, omdat de kinderen op dien jeug digen leeftijd gemakkelijker een vreemde taal aanleeren dan later.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 43