428 Yult men de ledige ruimte in de huls weder met een propje boomwol op, dan wordt de lading als 't ware opgestopt. De bus- kruitgassen ontwikkelen zich zoo snel, dat zij geen tijd hebben dit zeer volumineuze propje te doordringen, zoodat het tot op zekere hoogte de rol speelt van een vast ondoordringbaar opvulsel. De verbran dingsruimte wordt bijgevolg kleiner en de verbrandingssnelheid, zoo mede de gasdrukken, nemen weer toe. Vandaar dat het verschijnsel, zij het ook in mindere mate, wederom optreedt. Bij gasdrukmeettoestellen wordt een niet onaanzienljjk gedeelte van het arbeidsvermogen van het buskruit verbruikt om het koperen cylindertje, uit welks verkorting men den gasdruk berekent, eene blijvende vormverandering te geven. Dientengevolge moet de tem peratuur en bijgevolg ook de gasdruk aanzienlijk afnemen, en de kogel dus minder snel in beweging komen. Het is derhalve niet meer dan natuurlijk, dat men in deze omstandigheden niets van het verschijnsel waarneemt. De kruitsoorten, die aanvankelijk in Indië werden beproefd, ver toonden het verschijnsel meestal vrij sterk, de latere soorten, geleverd door de fabriek te Huiden, daarentegen veel minder. Afgescheiden nog van het bezwaar dat de trefkans er door benadeeld wordt, is het verschijnsel geene aanbeveling voor het buskruit, daar het een tamelijk zeker teeken is, dat men met snel verbrandende kruitsoorten en met hooge gasdrukken te doen heefc, die gelijk bekend is zeer ver nielend op de geweren inwerken en hen spoedig onbruikbaar maken. J. U. v. L.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 442