431 zoo heel veel toe, maar als eens het Leger geheel gemobiliseerd moest worden voor den strijd tegeneen buitenlandschen vijand, dan zou men de nadeelen er van ondervinden. Die officieren zonder reden generale staf- officier-af te maken gaat natuurlijk niet en welke diensten kunnen zij met den besten wil ter wereld als stafofficier presteeren Waren het nog in de practijk doorkneede officieren, die door een groote dosis practische kennis hun gemis aan theoretische vergoedden, a la bonna heure, maar juist de genoemde officieren zouden leelijk opkijken als ze een groep in de tirailleurlinie moesten brengen, juist die officieren hebben in de meeste opzichten al heel weinig practijk. Het is op die manier niet te verwonderen, dat men in Indië den Generalen Staf niet zoo erg hoog aanslaat, en juist moest die Staf algemeen respect genieten. Vaak kan't toch voorkomen, dat een jong stafofficier, bekend als hij is met de bedoelingen van den opperbevel hebber, namens dezen op eigen verantwoordelijkheid moet ingrijpen. Geschiedt dir, dan moet ook de oudere officier er van overtuigd zi)n, dat hij staat tegenover een wel jongeren, maar door een degelijke oplei ding beter onderlegden olficier, die daardoor ook een beteren kijk op de zaken heeft. Alleen in dat geval zal deze ook zijne, namens den opper bevelhebber, gegeven bevelen gaarne uitgevoerd zien (Kapitein van Daalen bij Lemboe). Zooals nu de toestand is, bergt men bij den Generalen Staf alles op wat men een hooger tractement wil geven, en dat moet niet den door slag geven, dat is erg duidelijk. De laatste aflevering van den Militairen Spectator bracht ons weer een fusiebijdrage van den onvermoeiden schrijver der brochure. Nu zou ik van deze pennevrucht geen melding gemaakt hebben als ik daarin niet genoemd werd en wel naar aanleiding van mijne bijdrage over de fusie en het huwelijk in N°. 1 van 1899 van dit Tijdschrift. De S. schijnt 't mij kwalijk te nemen, dat ik niet juist op de hoogte was van zijn veranderd standpunt op dit gebied j hij schijnt andere ideeën op dit gebied verkondigd te hebben in tal van artikelen in dag bladen o. a. in het Handelsblad. Maar goeie genade, hoe wil ik daar van op de hoogte zijn? En wat doet het tot mijn betoog af? Moet ik me op alle Hollandsche bladen abonneeren om vooral te weten

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 445