436 Het is den door ons gecursiveerden ziü, dien wij wat Dader in beschouwing willen nemen. Ten einde deze bijdrage nog te kunnen doen opnemen in de reeds ter perse zijnde aflevering iets wat ons noodig voorkomt, omdat wij reeds van verscheidene zijden hoorden, dat de door den schrjjver genoemde cijfers 25 en 66 de verwondering van velen hebben op gewektzullen wij er ons toe bepalen om die cijfers te vergelijken met de „Naam en Ranglijst voor 1899" door de firma J. Noorduyn en Zoon uitgegeven. Als onze lezers ons hierin volgen willen, dan zal ook hun het verschil opvallen tusschen het aantal geëmployeerde officieren aan het Departement van Oorlog in Nederland en in Indië, maar ik ge loof dat hun dan dat verschil niet meer bevreemden zal. Der redactie bevreemdt het echter ten zeerste, dat de schrijver der brochure, die zoo goed op de hoogte blijkt te zijn en die klaar blijkelijk over tal van officieele gegevens en cijfers kan beschikker, welke aan geen zijner tegenstanders ten dienste staaD, zoo uiterst onvolledig de organisatie van het Nederlandsche leger en van dat zijner koloniën bestudeerd schijnt te hebben. De hieronder door ons neergeschreven opmerkingen hadden ge makkelijk door iederen leek gemaakt kunnen worden; mochten zij dan hem, den deskundigen, ontgaan? Blz. 3 en 4 van de „Naam en Ranglijst" leeren ons, dat het Dep. v. O. in Nederland telt 26 officieren, waaronder de Minister van Oorlog en bovendien een Secretaris-generaal, twee Referendarissen en een Raad-adviseur, terwijl volgens de bladzijden 302 t/m 304 het Dep. v. O. in Indië sterk is 64 officieren, waaronder de Commandant van het leger. Wat leert echter een meer gedetailleerde beschouwing le. Aan het Departement van Oorlog in Nederland zijn niet ver tegenwoordigd: de infanterie, waarvoor aan het Ind. departement 6 officieren, de Geneeskundige dienst, waarvoor in Indië 7 officieren en het Topografisch bureau, waarvoor alhier 4 officieren, dus totaal 17 officieren uitgetrokken zijn. 2e. Moet het een ieder opvallen, dat aan het hoofd van de IIe afd. (Generale staf), IVe afd. (Artillerie), Ye afd. (Genie), YIe afd. (Intendance) en Y1IP afd. (Mil. Administratie) in Nederland ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 450