437 geplaatst zijn respectievelijk een luitenant-kolonel van den Genera- len Staf, een idem van de Artillerie, een majoor van de Genie, een kapitein-intendant en een luitenant-kolonel kwartiermeester, terwijl als hoofd van de III6 afd. (Artillerie), IYe afd. (Genie), Ve afd. (Mil. Administratie) en VIIe afd. (Generale Staf) van het Indische Departement optreden de kolonels chefs van het wapen der Artil lerie en Genie, de kolonel Hoofdintendant en de chef van den Ge- neralen Staf (op dit oogenblik een luitenant-kolonel belast met de waarneming). 3°. Bij de IIIe afd. van het Indische Departement treffen wij tivee functiën aan, die onze bjjzondere aandacht vragen, n. 1. de inspecteur der draagbare wapenen, en de voorzitter der commissie van proelneming. Zou dit alles er niet op wijzen, dat tusschen de Departementen van Oorlog in Nederland en in Indië geen vergelijking getroffen kan worden. In werkelijkheid is zulks dan ook het geval, beide Departementen zijn zeer ongelijksoortige grootheden. Het Nederlandsche Departement van Oorlog is alleen Departement van Oorlog, het Indische bestaat bovendien uit de hoofdbureau's der Infanterie, der Artillerie, der Genie, der Mil. Administratie, van den Geneeskundigen Dienst en van den Generalen Staf, aan welk laatste tevens is toegevoegd de Directie van den Topogra- phischen Dienst, terwijl bij het personeel van den Geneeskundigen Dienst medegerekend is een viertal officieren, geolaatst bij het schei kundig laboratorium en het algemeen magazijn van geneesmiddelen. Volgens de Naam-en Ranglijst zien wij nu verder dat het Nederland- sche leger behalve de 26 officieren van het Dep. v. Oorlog en de 4 hoofdambtenaren aldaar nog telt de volgende officieren, welke in Indië tot het Dep. v. Oorlog gerekend zouden worden. Generale Staf. Een luitenant-generaal chef. Een kolonel souschef. Een kolonel en drie kapiteins toegevoegd aan den chef. Vier officieren werkzaam onder de bevelen van den chef. Totaal 10 officieren. Topographische inrichting Een burger directeur. Twee kapiteins, waarvan een onderdirecteur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 451