BOEKBEOORDEELING. Het Militair Strafrecht in Nederlandseh- Indië. Handleiding ten gebruike bij de uit oefening van de militaire strafrechtspleging en van het militair strafrecht bij do land macht, bewerkt door A. Y. L. Barré; derde verbeterde druk, 1ste gedeelte. Rechtspleging. Semarang GK C. T. van Dorp en Co. 1898. Gaarne maak ik van de mij aangeboden gelegenheid gebruik, met een kort woord de nieuwe uitgave van Barré's handleiding in dit Tijdschrift aan te kondigen. Waar de beschikbare plaatsruimte alle detail-bespreking uitsluit, behoef ik hiervan niet veel te zeggen: het feit alleendat van het werk binnen zeven jaar tijds een derde druk is verschenenspreekt voor zich zelf. Bij het doorbladeren van dezen nieuwen druk, in vergelijking met den voorafgaande, is het mij opgevallen, dat schrijver de indeeling van zijn werk heeft behouden, met toevoeging evenwel van twee nieuwe hoofdstuk ken: het 3e over de „Rechtspleging bij krijgsraden te velde en in bele gerde of berende plaatsen" en het 5e over het „Reglement van Krijgs tucht of Discipline voor het Krijgsvolk te Lande". Hierover straks nog een enkel woord. Toch, ondanks deze niet onbelangrijke uitbreiding, telt het werk nog 47 pagina's minder dan in zijn tweeden druk. Dit cijfer haal ik alleen aan, om er op te kunnen wijzen, hoe, tengevolge van eene in mijne oogen werkelijk groote verbetering, die in het werk is aangebracht, het den uitgevers mogelijk is geworden, bij meer stof, toch een beknopter geheel te verkrijgen. Ik bedoel deze: schrijver heeft, in stede van aan het hoofd van elke afdeeling en van menige paragraaf, in den tekst alle artikelen in extenso op te nemen, die bij de behandeling van het onderwerp dier afdeeling of paragraaf besproken moesten worden, nu eenvoudig de nummers dier artikelen aangehaald. Jammer maar, dat schrijver dit goede systeem niet overal consequent heeft doorgevoerd, dan ware het werk nog meer vereenvoudigd. De militaire wetten zullen wellicht ook nu wel worden afgedrukt als aanhangsel van het 2e deel, dat, naar ik verneem, waarschijnlijk in Juli a. s. het licht zal zien. Die wetten, evenals de Militaire Reglementen en de

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 455