452 Ziekenverpleegsters in de Militaire Hospitalen. De maatregel waarbij twaalf „Barmhartige Zusters" als ziekenverpleeg sters voor soldaten zijn aangesteld, wordt in de „Weener Geneeskundige bladen" besproken als een gebeurtenis van het hoogste belang voor den Geneeskundigen dienst van het Oostenrijksehe leger. Tot nu toe werden in Oostenrijk-Hongarije evenals bij ons voor de verpleging van zieken in de militaire hospitalen uitsluitend soldaten gebezigd en moesten de militaire geneesheeren lijdelijk menige handeling aanzien, die lijnrecht in strijd is met een oordeelkundige ziekenverpleging. Het genoemde vaktijd schrift zegt daaromtrent verder: „Wie jaren lang een vruchtloozen Strijd „heeft moeten voeren tegen de misstanden der ziekenverpleging vooral „van zware zieken en van chirurgisch behandelden gelijk zulks het „geval geweest is met iederen officier van gezondheid in zijn kring, wie „antiseptica en aseptica heeft moeten in toepassing brengen met zieken verplegers, die zelfs nog geen begrip hebben van de noodzakelijkheid „van schoone handen, zal het belang van den maatregel niet alleen voor „de zieken, maar ook voor de militaire geneesheeren zonder twijfel inzien. „Het is een eerste proef, een nieuwe schrede op de baan van den voor uitgang." Ook in andere landen zullen er voorzeker onder de militaire geneesheeren weinige zijn, die zich niet vereenigen kunnen met een ver meerderde indienststelling van vrouwelijk verplegend personeel. (Allgemeine Mil. Zeitung 12 Dec. 1898) Het snelvurend berggeschut op Cuba. Over het gebruik van snelvurend berggeschut op Cuba worden in het Memorial de Artilleria belangrijke aanteekeningen gevonden. Men leest daar o.a. dat een sectie (2 kauons) van de in Santiago aanwezige berg- artillerie onder een kapitein ter beschikking van Generaal Linares gesteld werd en vele belangrijke resultaten wist te behalen. Deze beide vuurmonden werden zelfs afzonderlijk gebezigd en vermocht een enkel stuk bij een onderneming in liet begin van Juli een Amerikaansche colonne tegen te houden en haar groote verliezen toe te brengen. Het andere kanon deed door goed gericht vuur een op 1250 M. van zich verwijderde luchtballon nederdalen, welke b;zig was signalen te wisselen met een op een heuvel opgestelde vijandelijke batterijook de bemanning van de ballon kwam daarbij om het leven. Vervolgens richtte liet kanon zijn vuur op de bedoelde batterij en bracht haar, na een spoedig inschieten, in korten tijd door granaatkartetsvuur tot zwijgen. De mededeelingen van het Spaansche tijdschrift zijn om tweeërlei redenen van belang; ten eerste toonen zij aan hoe, onder zekere omstandigheden, ook alleenstaande vuurmonden, mits snelvuurgeschut, met voordeel gebezigd kunnen worden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 466