456 De Maxims en de Egyptische veldbatterijen stonden in batterij in de intervallen der brigades, de 32e veldbatterij R. A. op den uitersten linkervleugel. De gunboats waren opgestoomd tot ter hoogte van het dorp. De cavalerie was reeds vroeg uitgetrokken; de Britsche bevond zich op den linker-, de Egyptische en het kameelkorps op den rechtervleugel. Omstreeks half zes kwam er beweging in 's vijands linie, zij rukte voorwaarts. Genaderd tot op een afstand van 1400 M. werd zij door de 2e Britsche brigade met salvo's beschoten. De Derwischen ver traagden den pas niet. De overige brigades openden nu ook het vuur, Maxims en veldgeschut deden evenzoo. De Derwischen mar cheerden rustig tegen het vuur in, zij lieten zich slachten. Had de Mahdi niet verkondigd, dat de dood het paradijs opende? Te Agaiga en in het terrein daarvoor gelegen was het stil geworden. Omstreeks 8 uur in den ochtend had het laatste groepje der op de vlakte verschenen Derwischen het leven gelaten. Gedurende een half uur werd afgewacht of de vijand nogmaals een even vermetelen als dolzinnigen aanval zou ondernemen. Te 9 uur 30 minuten ging het geheel voorwaarts; de brigades rukten op en échelon. Bij deze beweging wijzigde de volgorde der brigades zich eenigszins, de brigade Lewis nam de plaats in van de brigade Macdonald. Het 21e Lanciers was, nadat 's vijands eerste aanval was afgeslagen, in de richting van Omdurman opgerukt. Het terrein was bezaaid met 's vijands dooden en gewonden. De laatsten door fanatisme verblind, richtten zich op als de troepen hen voorbijtrokken en wierpen hunne vijanden met lansen achterna of schoten op hen. Dit maakte het noodig de gewonde Derwischen af te maken. Juist nadat de beide Britsche brigades eene lage heuvelrij tusschen de Nijl en den (heuvel) Gebel Surgham overschreden hadden, de bri gade Maxwell een eindweegs de helling van Gebel Surgham was opgemarcheerd en Lewis zich aan den voet van de hoogte bevond, werden beide eerstvermelde brigades zwaar in den rug beschoten. De Derwischen hadden den heuveltop bezet, achter Gebel Surgham lag hun bivak, 40 a 50.000 man hadden daar wakende den nacht

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 470