458 Broad wood besloot op de Kerreri-hoogten te blijven, hij leed er belangrijke verliezen maar had de voldoening, het 2e Derwische korps gedurende eenige oogenblikken tot aarzelen te brengen. Die korte pauze werd door de gunboats benut door met granaat kartetsen en met Maximvuur den vijand te bestoken. Ali Wad Helu besloot Westwaarts terug te trekken. De omvatting was hem te gewaagd toegeschenen met ongeschokte cavalerie in den rug en gunboats op zijn flank. Nadat het korps van Ali Wad Helu op het centrum der Derwi sche macht was teruggetrokken en er voor een onmiddellijken aan val op de brigades Lewis en Macdonald voorloopig niet gevreesd behoefde te worden, trok Broadwood naar het dorp Agaiga terug. De Britsche cavalerie, die, zooals reeds werd medegedeeld, vóór des Sirdars linkervleugel ageerde, was inmiddels ook in actie geko men. Zij was, nadat de aanval van Osman Azrah was afgeslagen, spoorslags weggereden in de richting van Omdurman en achter den Gebel Surgham plotseling gestuit op eene bende van 300 Derwischen. De coma', van het 21e lanciers, kol. Martin, had besloten de bende af te snijden en zijn regiment daartoe den galop laten aannemen. Op eeus werd het regiment in zijne vaart gestuit, een breed ravijn versperde den weg, drommen Derwischen stegen er uit op en wier pen zich gillende met 't blanke wapen op de verbjjsterde eskadrons. Kol. Martin liet chargeeren, van weerszijden werd wanhopig gestre den, maar de overmacht was aan de zijde der Derwischen. Het eerste treffen kostte der Britsche cavalerie 130 paarden, eene tweede charge was niet mogelijk. Martin besloot de zjjnen te doen afstijgen en den vijand met de karabjjn van het lijf te houden. Werkelijk week deze voor dit vuur terug en toen hij eindelijk ook door de 32e veldbatterij onder vuur genomen kon worden, was 't met verderen tegenstand spoedig gedaan. Zooals we reeds opmerkten, was de geheele Britsche divisie in Zuidelijke richting opgerukt en had zij de heuvels tusschen den Gebel Surgham en de Nijl overschreden, met de bedoeling zich tusschen Omdurman en des Khalifa's leger te plaatsen. Tevens hadden de 2e en de 3° Egyptische brigade Maxwell en Lewis front naar het Westen gemaakt, terwijl het 136 Soedaneesche bataljon den Gebel Surgham

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 472